środa, 5 lutego 2014

Dwie wersje radiometru Belwar RKSB-104

Opisywany tutaj RKSB-104, znany też jako Radian, produkowany był w co najmniej dwóch wersjach, nieznacznie różniących się ze sobą. Oprócz koloru obudowy (zwykle czarny, ale też czerwony, granatowy), napisu "Belwar" czy faktury plastiku na przełącznikach, poszczególne wersje różnią się także zachowaniem podczas pracy. Czarne bez napisu "Belwar" wydają z siebie "tykanie", które można usłyszeć w cichym pokoju, a po przyłożeniu ucha do miernika słychać je wyraźnie, jak mechaniczny zegarek na rękę. Miałem dwa egzemplarze i w obu było słychać ten dźwięk. Teraz trafił mi się czerwony z napisem "Belwar" i przełącznikami o prążkowanej fakturze - pracuje on bardzo cicho, trzeba dobrze się wsłuchać przykładając ucho, by usłyszeć jego "tykanie", dźwięk sygnału po zakończeniu pomiaru też ma inną częstotliwość. Dodatkowo wyświetla literę F pod koniec pomiaru, czego nie robiły moje dwa pozostałe, choć w ich wyświetlaczach można było pod światło dojrzeć tą literę, tak samo jak symbol baterii czy znacznik przekroczenia zakresu. Widać nie podłączyli :)


Poza w/w różnicami dozymetry nie różnią się, wykorzystują te same tuby, baterie, mają taki sam czas pracy. Aha, mogą mieć inny materiał na szybkę osłaniającą wyświetlacz - czasem jest to pleksi, czasem szkiełko (informacja z zaprzyjaźnionego bloga http://dozymetria.wordpress.com/2014/02/01/rksb-104-redblue-to-samo-a-jednak-inne/)


PS. dopiero teraz zauważyłem, że dozymetry sygnowane RKSB-104 mają gniazdo sondy i głośnika na spodniej części, zaś te z napisem RKGB-01 "Gorin" są jego pozbawione. Niektóre egzemplarze były sprzedawane w Niemczech pod marką Voltcraft HS-036, tak samo jak Polaron Pripyat występował jako HUPRA HJ-001. Poniżej przykładowe egzemplarze:Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli znajdziesz błąd lub chcesz podzielić się opinią, zapraszam!