poniedziałek, 15 grudnia 2014

Świecące zegary, źródełka - kwestia legalności

Wielu z Was pewnie się zastanawiało, czy posiadanie zegarów lotniczych, źródeł kalibracyjnych, rudy uranowej i innych "świecących" przedmiotów jest legalne. Pamiętamy aferę z rudą uranową oraz wykrycie na przejściu granicznym przewożonych zegarów lotniczych.

Tymczasem na forum Strefazero.org kolega przedstawił przydatne informacje:

-Zegarki, zegary lotnicze itp. z farbą radową, torową i trytową
-Am-241 z czujek dymu (<10kBq)

można posiadać bez żadnego zezwolenia, nikt nie ma prawa do tego się przyczepić. Jedyny problem może wystąpić podczas przewozu przez granicę - było kilka przypadków że osoby wyposażone w ww. sprzęt nie przeszły przez bramki i był problem.
W takim wypadku należy wystąpić do PAA o oświadczenie że coś takiego się posiada, oni wydadzą papier i problem rozwiązany.

Jak jest z siatkami żarowymi? Nie wiem, bo świeci tam nie tylko Th228 ale i Ołów, Tal, Bizmut, Aktyn itp. jeżeli są ogólnie dostępne to nie wiem dlaczego miały by być zabronione.

Jak ma się sprawa cieszącej się złą sławą Blendy Smolistej ?
Otóż Blendę Smolistą można posiadać w ilości UWAGA do 18g
Chodzi tutaj o aktywność, bo 18g właśnie blendy smolistej o największej koncentracji uranu w uranie ma około 1kBq. A Prawo atomowe mówi że 1kBq to dawka graniczna uranu-238 po przekroczeniu której potrzebne jest już zezwolenie.

Jeżeli chodzi już o konkretne izotopy (źródła kalibracyjne) należy posiłkować się wiedzą z Prawa Atomowego o źródłach niekontrolowanych i tabeli w załączniku nr.2 na samym końcu - Kolumna P1.

Teraz każdy myśli: WOW to ja biegnę kupić do POLATOMU źródło kalibracyjne o P mniejszej od P1.
Hahaha takiego wała, nawet jakby źródło miało 1Bq to i tak nie sprzedadzą bez pozwolenia - Taka ta nasza mała Polska :)

Źródła: PAA, CLOR, PA, DOR, UMCS


Link do wpisu http://strefazero.org/forum/viewtopic.php?f=10&t=1291

Źródła cytowane we wpisie:

Postępy Techniki Jądrowej (artykuł)

Prawo atomowe

=======================================================================
Jak widać, poza źródełkami produkowanymi fabrycznie, osoby prywatne mogą posiadać cały wachlarz źródeł improwizowanych (szkło uranowe, zegarki, siateczki). Należy jednak mieć świadomość, że litera prawa nie zawsze pokrywa się z praktyką, a nadgorliwość (gorsza od faszyzmu) może przysporzyć nam kłopotów. Kolekcjoner minerałów uranu ostatecznie wygrał - ale co się nawojował, to jego. Nigdy nie wiemy, czy nie trafi się jakiś niedoceniony czynownik, który będzie chciał zabłysnąć w oczach przełożonych - a smród lubi się ciągnąć długo. Wiele osób, niemających pojęcia o fizyce, panicznie reaguje na słowo "promieniowanie" - a gdy osoby te piastują władzę i mają środki wykonawcze - robi się nieciekawie.
PS. Mam nadzieję, że edukacyjna funkcja tego bloga i jego poziom merytoryczny (doceniony nawet przez CLOR) dają mi choć częściowy "dupochron" ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli znajdziesz błąd lub chcesz podzielić się opinią, zapraszam!