05 marca, 2015

Dozymetr ANRI Sosna - druga wersja

Nie mam ostatnio za dużo czasu, stąd pewien zastój na blogu, ale korzystając z L-4 opiszę ostatnią wersję popularnego dozymetru ANRI Sosna.
Miernik ten ma takie same oznaczenia, jak druga wersja - ANRI 01-02 Sosna*, ale wyróżnia się dwoma przyciskami z przodu zamiast trzech, bardziej dopasowanym zamkiem klapki i tubami Geigera rozmieszczonymi blisko siebie (jak w Polaronie). Przycisk zakończenia pomiaru (1. z prawej) jest jednocześnie przyciskiem jego rozpoczęcia, zatem zrezygnowano ze środkowego przycisku, który w pierwszej wersji rozpoczynał pomiar. Zmiana jest dość intuicyjna, miernik uruchamia się jak stoper - start / stop jednym przyciskiem.

Bliższe rozstawienie tub lepiej się sprawdza przy pomiarze źródeł punktowych. o niewielkiej powierzchni, ułatwia też lokalizowanie "świecących" elementów np. na ceramice uranowej. Oczywiście zmiana geometrii układu pomiarowego sprawa, że  występują różnice wyników w porównaniu do starszej wersji , gdzie tuby rozstawiono na ok. 4 cm.

Zamek klapki - obrotowa zasuwka wmontowana w pokrywkę - sprawdza się zdecydowanie lepiej niż ścięta nakrętka znana z pierwszej wersji - dozymetr można otworzyć i zamknąć "na ślepo", a zamek dobrze trzyma i się nie otwiera pod wpływem wstrząsów.

Ten zamek był koszmarem....

Ten jest ewidentnie lepiej dopracowany.





Inne parametry miernika pozostają bez zmian (zakres, czas pomiaru, tryby pracy), zatem odsyłam do recenzji poprzedniej wersji [LINK]. Na polskim rynku Sosna nie pojawia się zbyt często, a ostatnimi czasy jakby więcej było egzemplarzy właśnie tej wersji.
Podsumowując, ta ostatnia wersja popularnej Sosny ma sporą przewagę nad wcześniejszymi egzemplarzami. Oczywiście, do pomiaru większych źródeł lepszy może być miernik z szerzej rozstawionymi tubami. 

*----------------------------------
Pierwsza wersja Sosny była oznaczona ANRI-01 Sosna i miała 4 liczniki Geigera przy pozostawieniu czasu pomiaru 18 sekund, więc aby zachować poprawność wyniku układ zliczający "gubił" co drugi impuls [więcej w recenzji - LINK]. Niektóre egzemplarze miały jednak mocowane tylko 2 tuby z pozostawieniem miejsca na 2 kolejne oraz przestrzenią pod montaż obsługujących je układów RC. Druga wersja miała już oznaczenie ANRI-01-02 i 2 tuby szeroko rozstawione - poniżej porównanie:


PS. Ażeby sprawę jeszcze bardziej skomplikować, prezentuję Sosnę z dwoma przyciskami i tubami rozmieszczonymi szeroko - model przejściowy czy składak?









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli znajdziesz błąd lub chcesz podzielić się opinią, zapraszam!

[komentarz ukaże się po zatwierdzeniu przez administratora]