środa, 1 kwietnia 2015

Indykator promieniowania BIR-3

Dzięki uprzejmości p. Katarzyny mam możliwość zaprezentowania radzieckiego indykatora promieniowania BIR-3 (БИР-3 = bytowoj indikator radioaktiwnosti). Urządzenie służy do orientacyjnego szacowania poziomu promieniowania, analogicznie jak w innych miernikach tej klasy. Trzy diody odpowiadają znanemu schematowi "bezpiecznie / uwaga / zagrożenie". Miernik składa się z latarki zasilanej z akumulatora ładowanego bezpośrednio z sieci 230V i wymiennej nakładki, zawierającej 3 diody LED (zielona, żółta, czerwona) oraz miniaturowy licznik Geigera. W ZSRR produkowano kilka modeli takich latarek z guzikowymi akumulatorkami, więc pewnie wypuszczono też model wyposażony w dozymetr.


Nie miałem sprzętu w ręku, ale najprawdopodobniej progi poszczególnych zakresów są podobne jak w miernikach "Palesse", "Copris" czy "Strielec". Z tego co pamiętam, akumulatory w radzieckich latarkach lubiły puchnąć od wydzielających się gazów (brak pochłaniacza), ale dawało się je przywrócić do działania przez nakłucie :) Analogicznych zabiegów (lub wymiany na nowszy odpowiednik) mogą wymagać akumulatory w tych miernikach. Poniżej parę dodatkowych zdjęć z forum RHBZ:Akumulatorki zastąpione zwykłymi paluszkami AA

Na pierwszym planie miniaturowa tuba GM, za nią przetwornica.

Oryginalne akumulatory - podobne stosowano w polskich radiotelefonach "Tukan" z zakładów Unitra Warel.Dwie nasadki - latarka i dozymetr :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli znajdziesz błąd lub chcesz podzielić się opinią, zapraszam!