sobota, 25 kwietnia 2015

Izotopowy czujnik przeciwoblodzeniowy

Jak donosi Stalker z Krakowa, w Muzeum Lotnictwa znajdują się silniki odrzutowe wyposażone w izotopowe czujniki przeciwoblodzeniowe. Czujniki te mają specjalne osłony, zabezpieczające przed nadmierną dawką promieniowania, stąd emisja na zewnątrz jest relatywnie niska (0,5-0,8uSv/h po przyłożeniu miernika do obudowy, czyli mniej niż radowe źródło do produkcji radonu dające 1,2uSv/h). Tymczasem jeden z czujników we francuskim silniku Snecma Atar 09c z 1959 r. ma uszkodzoną obudowę i sieje 10uSv/h z odległości kilkudziesięciu cm, jak widać na zdjęciu:


Czujniki przeciwoblodzeniowe montowano zwykle na krawędziach natarcia skrzydeł i innych elementach, gdzie oblodzenie mogłoby pogorszyć aerodynamikę lub warunki pracy silników (wloty powietrza!). Z relacji Stalkera wynika, że większość maszyn w Muzeum ma zdemontowane czujniki, tak samo jak zegary z farbą radową, ten czujnik jednak się uchował. Będę musiał sprawdzić parę muzeów w Warszawie. [Edit] - na zagranicznym forum znalazłem ten temat dotyczący silnika Snecma Atar, w którym użytkownicy twierdzą, że przyczyną radiacji jest dodatek uranu lub toru do stopu, z którego odlano elementy silnika. Dodatek taki miał ułatwiać odlewanie, na tej samej zasadzie, jak antymon w ołowiu na śrut do broni myśliwskiej. Jestem w trakcie zbierania dalszych danych :)
Zachęcam jednocześnie do zgłaszania tego typu radioaktywnych znalezisk przez formularz kontaktowy Bloggera, najlepiej ze zdjęciami :)

2 komentarze:

 1. pogorszyć awionikę - powinno być pogorszyć aerodynamikę.
  Awionika oznacza w skrócie wyposażenie pokładowe płatowca.
  Odnośnie tematyki strony - warto się przyjrzeć układom zapłonowym w takich silnikach ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za poprawkę, oczywiście miałem na myśli aerodynamikę!
   PS. opisywany czujnik znajdował się przy bloku zasilania silnika, chętnie dowiem się czegoś więcej na temat układów zapłonowych w tego typu silnikach :)

   Usuń

Jeśli znajdziesz błąd lub chcesz podzielić się opinią, zapraszam!