czwartek, 15 października 2015

Orgon, orgonit i promieniowanie

Jakiś czas temu zetknąłem się z teorią "orgonu" przy okazji tzw. dział orgonowych, mających rzekomo rozpraszać rzekome chemitrailsy. Jak dla mnie, za dużo metafizyki i pseudonaukowego bełkotu, a za mało weryfikowalnych faktów. W kwestii samej teorii odsyłam do Wiki (link), natomiast skupiłbym się na powiązaniu "orgonu" z promieniowaniem jonizującym.
Na portalach aukcyjnych można nabyć tzw. orgonit, który ma rzekomo neutralizować promieniowanie mikrofalowe... i radioaktywne też. Małe orgonity można mocować na telefonach komórkowych, większe kłaść na telewizorze, kuchence mikrofalowej itp.  Cóż, cała ta teoria sprawia wrażenie, jakby funkcjonowała w alternatywnej rzeczywistości.  O ile wiem, mikrofale można co najwyżej wyekranować, tak jak robi się to w drzwiczkach do kuchenki mikrofalowej, których druciana siatka ma oczka o rozmiarze mniejszym niż długość fali. Więcej w notce o mikrofalach.
 Natomiast jeszcze większą bzdurą jest próba "neutralizowania" promieniowania radioaktywnego.  Przede wszystkim, ma ono inną naturę niż mikrofale, leży na zupełnie innym krańcu spektrum widma elektromagnetycznego, powstaje też w wyniku innych procesów (vide link do notki wyżej). Nie ma fizycznej możliwości zneutralizowania tego typu promieniowania. Żaden magiczny kamyk lub mieszanka kamyków ze spiralą z drutu nie będzie działać jak czarna dziura wysysająca promieniowanie z otoczenia. Przed promieniowaniem jonizującym chronią jedynie osłony - grubsze w przypadku gammy, cieńsze lub bardzo cienkie w przypadku bety i alfy. 
Niestety wiele osób tak panicznie boi się wszelkiego rodzaju "promieniowania" że daje się naciągać różnego rodzaju "magikom", sprzedającym te "cuda", podobnie jak w przypadku "żył wodnych". Kiedyś może nabędę taki "orgonit" i sprawdzę jego "wpływ" na dostępne w codziennym życiu źródełka :).

9 komentarzy:

 1. A co Pan sądzi o skorupkach jaj? Natknęłam się kiedyś w internecie na informację, jakoby ich spożywanie miało usuwać z organizmu pierwiastki promieniotwórcze...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie sądzę, aby miało to jakikolwiek wpływ. Niektóre izotopy co prawda wykazują powinowactwo do wapnia (np. rad) i dlatego wbudowują się w kości, ale usunięcie ich stamtąd jest praktycznie niemożliwe, a już na pewno nie przez jedzenie skorupek jaj. Co innego tryt (superciężki wodór), który można usunąć z organizmu zwiększając ilość przyjmowanej wody, czy cez-137, powinowaty do potasu.

   Usuń
 2. Przeczytałam Pański komentarz o szkodliwości medalionów Quantum Pendant czy orgonity - poza tym że nie działają zgodnie z obietnicami - mogą również mieć działanie szkodliwe?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zależy, z czego są zrobione - jak z minerałów nieradioaktywnych, to nie, natomiast jeśli ktoś użył tych samych substancji, co w Quantum Pendant to lepiej nie nosić ich przy sobie.

   Usuń
 3. Nabyłeś już taki orgonit i zbadałeś?Bo wlaśnie zastanawiałam sie ile w tym prawdy.Myślałam,żeby to kupić ale już nie wiem co o tym myśleć.Na razie dla dobra własnego zrezygnowałam z routera.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeszcze nie nabyłem, choć pewnie dla celów doświadczalnych w końcu to zrobię, natomiast z podstawowej wiedzy fizycznej wynika, że to nie ma prawa działać w taki sposób, w jaki jest reklamowane. Najwyżej jako efekt placebo.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzięki za odpowiedź.Wielka szkoda ale dobrze przynajmniej wiedzieć bo planowałam kupić kilkanaście sztuk i rozłożyć po całym pokoju :-D Próbuję szukać przyczyn silnej bezsenności,która znika jak śpię w innych miejscach.A może lampy solne?Czy to też może być ściema?

  OdpowiedzUsuń
 6. Lampy solne mogą wprowadzić korzystny mikroklimat ułatwiający zasypianie, a na pewno nie zaszkodzą, choć też nie działają na pole elektromagnetyczne. Problem jak widzę jest złożony i obawiam się, że mogę nie być w 100% kompetentny, gdyż specjalizuję się w promieniowaniu jonizującym (radioaktywnym), a to jest zupełnie inne promieniowanie niż emisja od routerów, komórek, przewodów i kuchenek mikrofalowych.

  OdpowiedzUsuń
 7. Witam wszystkich,osobiście też uważam te teorie orgonitów troszeczkę przypominają pseudonaukowy bełkot ale osobiście zrobiłem 1 działo i kilka orgonitów,testuję je i śpię spokojnie.Pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń

Jeśli znajdziesz błąd lub chcesz podzielić się opinią, zapraszam!