wtorek, 16 lutego 2016

Smart-Geiger FSG-001 - licznik Geigera do smartfona [czerwony]


Wreszcie otrzymałem długo oczekiwany miernik Smart Geiger FSG-001 (wersja z czerwoną obudową). Niestety nie był on skłonny do współpracy z moimi dwoma Samsungami Galaxy (GT-S7580 i poprzedni - GT-S5360), z SONY Xperia M4 Aqua E2303, z Samsungiem Galaxy J5, ani nawet z iPhone 6S. Próbowałem nawet z tabletem - bezskutecznie. Przejściówka konwertująca standard wejścia słuchawkowego nic nie pomogła, wręcz przeciwnie, telefon przestał widzieć licznik (!). Instalowałem różne aplikacje, ale z każdą efekt był ten sam - timer chodzi, ale brak zliczeń i wynik stoi na 0,1 µSv, nawet przy źródłach o mocy dawki gamma 50 µSv/h. Miernik jest wykrywany, aplikacja reaguje na próby jego odłączenia. Zliczenia pojawiają się jedynie przy manipulacji wtyczką, czyli na skutek zwarcia, moc dawki skacze wtedy do 0,3-0,6 µSv/h. W sieci jest bardzo mało informacji na temat tych liczników, szczególnie na polskich stronach. Z tego co wiem, jest to detektor półprzewodnikowy oparty na fotodiodzie. Póki co zdjęcia z pierwszego testu na dwóch Samsungach i z 2 różnymi aplikacjami:


[EDIT] Wreszcie miałem możliwość sprawdzenia miernika z telefonem SONY Xperia Z3 D6603 (system 6.0.1) i zadziałał (dzięki, Zuzanno!). Niestety z moim SONY Xperia M4 Aqua E2303 nadal nie chce działać Co ciekawe, inny egzemplarz (czarny) działa na moim telefonie. Podejrzewam, że czerwone SmartGeigery, sprzedawane po 170 zł zamiast 220-250, to jakaś felerna seria, która nie współpracuje ze wszystkimi modelami telefonów... Sprawdziłem dwa egzemplarze czerwonych liczników - bez skutku, choć po odsprzedaniu ich nie miałem reklamacji. Jakby ktoś miał dodatkowe informacje, proszę o kontakt :)
Co do samego licznika - zlicza dość powoli, ale reaguje nawet na uranową ceramikę, która jest dobrym wyznacznikiem czułości na słabe promieniowanie. Niestety nawet przy mocnych źródłach, takich jak kontrolka od DP-66, na ustabilizowanie wyniku pomiaru trzeba czekać kilka minut.

Oba SmartGeigery działają - czarny na obu telefonach Sony, czerwony tylko na D6603. Dziękuję za pomoc Zuzannie :)

Występują pewne różnice w czasie zliczania impulsów przez mierniki, wynikające pewnie z różnic w oprogramowaniu telefonów.

Jak widać, nawet pomiar bardzo aktywnego źródła trwa dość długo, ale dobrze, że czułość na niskie aktywności jest wystarczająca:Często spotykam się z krytyką tego typu "mierników" i nazywaniem ich zabawkami oraz narzekaniem na cenę. Fakt, zważywszy na mało zaawansowaną technologię, cena mogłaby być niższa. Natomiast jeśli chodzi o walory użytkowe - jest to de facto najmniejszy dozymetr dostępny na rynku. Wszyscy wiemy, ile miejsca w kieszeni zajmuje Sosna, Polaron czy nawet Biełła. Mały jest Master, ale nie liczy bety i słabej gammy, oraz Soeks, który kosztuje 700-1000 zł i liczy betę dzięki szczelinom w osłonie tuby G-M. Ile razy mieliśmy sytuację, gdy chcieliśmy sprawdzić jakiś artefakt, a dozymetr został w domu. Szczególnie latem, gdy nie mamy na sobie kurtki z licznymi kieszeniami, tylko szorty ;)  Dozymetry swoje ważą, zaś Smart Geiger, jeszcze gdy mamy specjalny breloczek, można po prostu przypiąć do kluczy lub nosić na smyczy z telefonem. Zawsze będzie to jakiś miernik promieniowania, który mamy przy sobie. Mniejsze jest też ryzyko zniszczenia w razie upadku (wyświetlacz, tuba) albo mrozu czy upału (wyświetlacz). Podejrzewam, że nawet wpadnięcie do wody by przeżył, gorzej z telefonem ;)  
Tak, wiem, dokładność pomiaru jest mała - ale jest - i szkło czy ceramikę uranową odróżnimy od podróbek, że o farbie radowej nie wspomnę, co może być przydatne, gdy mamy mało czasu na decyzję  o zakupie. 10 komentarzy:

 1. Witam
  Trochę zamieszania jest z tym "miernikiem" sprzedawany jest od 120 do 250 PLN, ciekawe czy to ta sama wersja, w jednym miejscu piszą że musi być android >3.0 w innym że 4.2.
  Jeszcze taką notkę znalazłem może pomoże w uruchomieniu tego wynalazku.
  "Old Model like a Galaxy GT 900, Nexus Tablet Not be able to work because earphone spec is OMAP,but If you use OMAP to CTIA Earphone Adapter, you can use with Smart Geiger."
  Gdzie zakupiłeś swój egzemplarz?
  Pozdrawiam
  Artur

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam teraz Sony Xperia E2303 i też nie działa. Miernik kupiłem na Allegro prywatnie, ciągle się zastanawiam, czy nie jest po prostu uszkodzony...

   Usuń
 2. Witam,
  Po pierwsze ten pierwszy Samsung (czarny) ma zainstalowaną złą apkę do wersji Pro tj innego czujnika.
  Po drugie musisz włączyć tryb samolotowy, a widzę że telefony są zalogowane w sieci. I to chyba wszystko.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam,
  Po pierwsze ten pierwszy Samsung (czarny) ma zainstalowaną złą apkę do wersji Pro tj innego czujnika.
  Po drugie musisz włączyć tryb samolotowy, a widzę że telefony są zalogowane w sieci. I to chyba wszystko.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Próbowałem na różnych apkach (chyba ze 3) i w trybie samolotym też, poza tym instrukcja mówi,że tryb samolot zwiększa dokładność pomiaru, a nie, że jest warunkiem bezwzględnym. Sprawdzę jeszcze na moim nowym Sony Xperia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I jak dałeś radę? Co ciekawe mam Nota 4 z Androidem 5.1.1. Kupiłem SG z importu i też nic. Można manipulować przy połączeniu, coś tam się dzieje, ale to nie tak powinno wyglądać. Sprawdzę na innym telefonie.
   A jak ty sobie poradziłeś? Może mamy wadliwe egzemplarze?

   Usuń
  2. Kupiłem czarną wersję i działa zarówno na moim Sony, jak i na starym Samsungu. Poprzedni, czerwony, nie działa na kilku telefonach, w tym na oryginalnym iPhone, ale na Sony koleżanki zaskoczył. Dziwne to wszystko. Recenzja wkrótce :)

   Usuń
 5. U mnie niestety nie działa na nowej Xperii, manipulacja wtyczką robi zwarcie, trochę jak przy słuchawkach od walkmana, więc nie tędy droga. Ciekawe, czemu tak mało osób w Polsce to ma? Teraz wyszła nowa wersja za ok 350 zł, ale nie zamierzam kupować...

  OdpowiedzUsuń
 6. Testuję na Galaxy S5 i też nic, apka to Smart Checker FTLAB v1.16 czarny.

  OdpowiedzUsuń
 7. Te urządzenia nie działają ze wszystkimi smartfonami, jak piszą Chińczycy, ale tylko z tymi, które mają odpowiednie napięcie w gnieździe słuchawkowym (powyżej 2V).

  OdpowiedzUsuń

Jeśli znajdziesz błąd lub chcesz podzielić się opinią, zapraszam!

[komentarz ukaże się po zatwierdzeniu przez administratora]