czwartek, 5 maja 2016

Indykator promieniowania Bierieg IRI-1Indykator (sygnalizator) promieniowania Bierieg IRI-1 jest jednym z licznych przyrządów produkowanych po katastrofie w Czarnobylu na potrzeby ludności. Sprzęt jest prosty, skala, co prawda oznaczona symbolem mikrorentgenów na godzinę µR/h, ma zamiast cyfr 3 pola - zielone, oznaczające bezpieczny poziom promieniowania (od 0,1 do 0,6 µSv/h czyli 0,01-0,06 mR/h), żółte - ostrzegawcze (0,6-1,2 µSv/h czyli 0,06-0,12 mR/h) i czerwone, oznaczające podniesiony poziom radiacji (1.2-2.5 µSv czyli 0,12-0,25 mR/h). 


Urządzenie posiada dźwiękową sygnalizację rejestrowanych cząstek, wydaje charakterystyczne „ćwierkanie”, dźwięk ten można wyłączyć (klawisz lewy). Miernik ma też guzik do sprawdzania napiecia baterii - po naciśnięciu środkowego czerwonego przycisku strzałka powinna przesunąć się na czerwone pole, wtedy baterie są dobre. Test działa nawet przy wyłączonym mierniku (klawisz prawy). Miernik jest zasilany dwojako - albo 4 bateriami AG-44 o napięciu 1.5V w specjalnym pojemniczku (jest w zestawie w lewej, szerszej komorze baterii), albo 2 bateriami CR2320 o napięciu 3V każda (komora prawa). Oczywiście do styków baterii można podpiąć zasilacz 6V, byle stabilizowany.


Czujnik - jedna tuba SBM-20 - jest z prawej strony miernika. Na tylnej ściance jest klips umożliwiający umocowanie miernika np. przy pasku czy kieszeni. 
Indykator reaguje nawet na słabe źródła promieniowania, np. siatki żarowe do lamp gazowych (choć nieznacznie). Wykrywa też mocniejsze źródła beta-aktywne (np. ruskie kontrolki B-8 i krajowe z DP-66), zdolne do przeniknięcia jego plastikowej obudowy. Ponieważ jest to indykator, a nie miernik, podaje on informacje o szacunkowym poziomie promieniowania, oceniając jego rząd wielkości). Zakres do 2.5 µSv nie jest zbyt wysoki, skoro kompas Adrianowa osiąga 15, a zegary lotnicze nawet i 50-60. Z kolei tarcze zegarków, zwłaszcza te bez wskazówek, działają na miernik dosyć słabo z uwagi na małą ilość substancji aktywnej i obecność obudowy wokół tuby G-M. Generalnie dla tego miernika widzę głównie funkcję ostrzegawczą, sygnalizującą nagłe podniesienie się poziomu radiacji oraz prosty wykrywacz źródełek podczas poszukiwań.


Schemat dozymetru Bereg IRI-1:

Poniżej egzemplarz w innej wersji kolorystycznej - tylny panel jest biały, przedni czarny. Widać też adaptery do obu typów baterii guzikowych:
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli znajdziesz błąd lub chcesz podzielić się opinią, zapraszam!