wtorek, 8 listopada 2016

"Broken Arrow"

"Broken Arrow" ("Złamana Strzała") to kod, oznaczający wypadek z bronią jądrową - głównie utratę ładunku jądrowego - który nie grozi wybuchem konfliktu nuklearnego. Większość z tych wypadków wydarzyła się podczas Zimnej Wojny, gdy Stany Zjednoczone stale utrzymywały w powietrzu flotę bombowców strategicznych z bombami atomowymi na pokładzie. Najbardziej znany jest wypadek w Palomares, gdzie podczas tankowania w powietrzu bombowca B-52 doszło do zderzenia z latającą cysterną i utraty 4 bomb wodorowych, które opadły na wybrzeże Hiszpanii. Trzy spośród nich spadły na ląd, powodując lokalne skażenie, i zostały szybko zabezpieczone. Bomby nie były uzbrojone, zatem nie doszło do eksplozji termojądrowej, ale wybuch niektórych ładunków konwencjonalnych spowodował rozrzucenie plutonu po całej okolicy i konieczność dekontaminacji terenu. Czwartą bombę wyłowiono z morza z głębokości 853 m po 81 dniach poszukiwań przy użyciu batyskafów i okrętu ratownictwa podwodnego USS Petrel.
Wg Departamentu Obrony USA miały miejsce do tej pory 32 incydenty "Broken Arrow". Niektóre zgubione ładunki do tej pory czekają na odkrycie, jak ta bomba sprzed 66 lat:

http://innpoland.pl/130837,odnaleziono-bombe-atomowa-ktora-zaginela-66-lat-temu-okazuje-sie-ze-nie-eksplodowala

Liczba podobnych incydentów po drugiej stronie "żelaznej kurtyny" jest trudna do ustalenia, ale połączenie sowieckiego militaryzmu, megalomanii, terroru, szpiegowskiej psychozy i zwykłego niechlujstwa musiało owocować podobną, jeśli nie znacznie większą liczbą incydentów niż w USA.

1 komentarz:

  1. http://www.spiegel.de/international/world/a-nuclear-needle-in-a-haystack-the-cold-war-s-missing-atom-bombs-a-590513.html

    http://www.agreenroadjournal.com/2014/10/84-missing-russian-suitcase-nuke-bombs.html

    OdpowiedzUsuń

Jeśli znajdziesz błąd lub chcesz podzielić się opinią, zapraszam!