poniedziałek, 5 grudnia 2016

Radioaktywne medaliony "Quantum Pendant"

Jeden z czytelników zwrócił moją uwagę na modne ostatnio medaliony z orientalnymi wzorami, znane jako Quantum Pendant i powiązane z pseudonaukową teorią "energii skalarnej". Do nabycia na Allegro za 120-400 złotych. Moc dawki zmierzona dozymetrem Polaron wyniosła 0.8 mR/h gammy i dodatkowe 0.5 mR/h bety. Noszenie czegoś takiego cały dzień na ciele może po dłuższym czasie skutkować nowotworami skóry. Głos zabrało nawet Ministerstwo Zdrowia Hong-Kongu (2009) - artykuł tutaj, jakby zniknęło z sieci, tutaj kopiuję najważniejszą treść:


Analysis and testing of samples of a product known as "Quantum Pendant" by the Department of Health and the Government Laboratory revealed that it contained radioactive thorium-232 and uranium-238 with radioactivity of about 7 Bq/g and 1 Bq/g respectively. The limit recommended by the International Atomic Energy Agency (IAEA) for these radioactive substances in commodity products is 1 Bq/g. Based on the test results, if kept in continuous contact with the skin, the radiation dose from the pendant would be about 20% of the annual skin dose limit recommended by the International Commission on Radiological Protection (ICRP).

     According to the Department of Health, short-term contact with the pendant will not result in immediate effects to health. However, wearing the pendant on a long-term basis will increase the risk of skin cancer.

     So far, the C&ED has seized 10 pieces of the pendant from a supplier. Enforcement actions are continuing.
Źródło - http://www.info.gov.hk/gia/general/200910/16/P200910160252_photo_1008686.htm
Inne egzemplarze tej "ozdoby" miały środkową część wykonaną ze szkła łudząco przypominającego szkło uranowe, niestety bez lampy UV nie można tego na 100% potwierdzić. Jak widać,trafiło się nam nowe, ciekawe źródełko. Skład izotopowy (oraz aktywność) dobrze widać na tym filmie:


Aktualnie poszukuję egzemplarza we w miarę przystępnej cenie celem przeprowadzenia własnych badań. W kwestii bezpieczeństwa - nie polecam długiego noszenia na gołym ciele. Co prawda aktywność naturalnego uranu i toru nie jest tak duża jak np. radu, a promieniowanie ma małą przenikliwość, to jednak długotrwałe narażenie zwiększa ryzyko nowotworów skóry. Nie dajmy się nabrać na modną ostatnio pseudonaukę i teorie niemające oparcia w rzeczywistości - jak np. używanie tych medalionów w charakterze "odpromienników" usuwających promieniowanie telefonów komórkowych, kuchenek mikrofalowych, "żył wodnych" itp. 

7 komentarzy:

 1. Panie Łukaszu
  Szybki research pokazuje, że kilka sklepów w PL sprzedaje te medaliony i zaleca noszenie ich blisko ciała, przykładanie do głowy, etc. Co więcej, ludzie to kupują i noszą. Czy nie uważa Pan, że należałoby powiadomić o tym jakieś służby państwowe, nie wiem - ochronę zdrowia, ochronę radiologiczną? Przecież ci sprzedawcy z premedytację chcą zaszkodzić niczego nieświadomym ludiom !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na polskiej stronie, gdzie sprzedają te medaliony, sprzedawca (importer) napisał, że ich medaliony nie zawierają substancji radioaktywnych - nie wiem, na ile to chwyt marketingowy, na ile faktycznie te konkretne medaliony nie są radioaktywne. Nie mam dokładnych danych, czy wszystkie wzory medalionów są z radioaktywnych materiałów, a pochopne zarzuty mogłyby spowodować oskarżenie o nieuczciwą konkurencję. Tym niemniej, zajmuję się tą sprawą i pozostaję w kontakcie z CLOR, a o postępach będę informował na bieżąco na blogu. Najlepiej, gdybym mógł zdobyć większą ilość medalionów, koniecznie od różnych producentów i w zróżnicowanych wzorach. Na rynku jest sporo podróbek, przed którymi ostrzegają sprzedawcy (droższych) "autentyków" - możliwe, że podróbki nie są radioaktywne, bo je robią z byle czego, a nie z minerałów. Dziękuję za zainteresowanie sprawą :)

   Usuń
 2. Wydaje mi się, że najprościej byłoby pojechać do tego sklepu do Wrocławia, kazać sobie położyć na ladzie sklepowej kilka tych medalionów do wyboru i przejechać je licznikiem geigera - to wyjaśniłoby wszelkie wątpliwości. Pluję sobie w brodę, że nie dowiedziałem się o tej sprawie 24h wcześniej - wczoraj byłem służbowo we Wrocławiu i mógłbym zbadać te medaliony moją Sosną :-). Tak czy inaczej uważam, że nie wolno tej sprawy tak po prostu zostawić - naiwni ludzie wierzący w cudowne moce będą to kupować i nosić, ze szkodą dla zdrowia...

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzień dobry,
  Jestem w posiadaniu takiego medalionu, kupiłam go w kontekście wartości ujemnej jonizacji. Wierzę w różne rzeczy jednka z doza kropli niedwiarka w tym celu szukałam kogoś kto jest w posiadaniu urządzenia do pomiaru wartości jonizacji ujemnej. Znajoma powiedziała mi o promieniotwórczym charakterze takich medalioniów, zaniepokojona jestem tym faktem. Film, który pokazujecie z pomiarem radioaktywności pochodzi z przed 3 lat. Jednak dla własnego spokoju chciałabym wykonać pomiary mojego medalionu. Jeśli jest on radioaktywny, to bardzo poważna sprawa, po pierwsze należy mi się zwrot kosztów zakupu, po drugie pojawia się sprawa celowego narażenia życia i zdrowia ludzkiego. To poważna sprawa. Piszę dlatego, że chciała bym przesłać mój medalion do testów wspomnianych w niniejszym wątku. Pozdrawiam i liczę na wskazanie jak można się skontaktować. Magda

  OdpowiedzUsuń
 4. Proszę wysłać wiadomość prywatną - u góry z prawej jest okienko "napisz do mnie", mogę sprawdzić radioaktywność medalionu: dysponuję miernikami i jestem w kontakcie z laboratoriami mającymi lepszy sprzęt, np. spektrometry. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy wykonany został pomiar medalionu Pani Magdy? Jestem ciekawa wyniku.
   Pozdrawiam
   Aleksandra

   Usuń
  2. Tak, został wykonany pomiar wraz z badaniami spektrometrycznymi - efekt - radioaktywny tor-232 i śladowa ilość radu-226, moc dawki na tyle duża, że nie powinno się nosić ich na skórze. Są dwa typy medalionów, niektóre mają dużo mniejszą moc dawki, ale do odróżnienia potrzebny miernik. Pozdrawiam!

   Usuń

Jeśli znajdziesz błąd lub chcesz podzielić się opinią, zapraszam!