wtorek, 6 grudnia 2016

Radiometr uniwersalny RUST-2

Tym razem dzięki uprzejmości Sprzedawcy mam możliwość przedstawić radiometr uniwersalny RUST-2 krajowych zakładów Polon-Alfa, poprzednik omawianego przeze mnie RUST-3. Urządzenie jest nieco prostsze - nie ma sygnalizacji progowej i regulacji czułości wejścia. Przełącznik zakresów i dwa pokrętła do regulacji napięcia zasilania sondy są takie same. Zasilanie z baterii R-20 w specjalnych plastikowych tubach. Całość zapakowana w futerał z dermy. W zestawie sonda do pomiarów skażeń powierzchni SGB-1P  z tubami Geigera takimi jak w RKP-1-2 oraz sonda licznikowa SGB-2PW. Oczywiście można podłączyć inne sondy zasilane napięciem od 375 do 1600 V. Jeśli kogoś interesuje nabycie tego miernika (a warto!), ogłoszenie jest TUTAJ
Dozymetr był bardzo ceniony przez użytkowników z państw socjalistycznych, a według uzyskanych przeze mnie informacji był też stosowany przez wiele miesięcy podczas badań geologicznych w Libii (cyt. za: Zbiór wykładów - seminarium na temat zastosowania wyrobów techniki jądrowej - cz. 4 - dozymetria, radiometria, Warszawa, 13-14 maja 1974 r.). Sonda licznikowa SGB-2PW: Pulpit ze wskaźnikiem wychyłowym wyskalowanym w impulsach na minutę (cpm):
Gniazdo słuchawek i uchwyt do pasa nośnego.

 Miernik w walizce wraz z sondami:Zasilanie - tuby na baterie R-20, nie mam danych nt. zasilacza sieciowego, ale podejrzewam, że był produkowany, podobnie jak do RUST-3. Wersja RUST-2S ma wbudowany zasilacz sieciowy - [link].Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli znajdziesz błąd lub chcesz podzielić się opinią, zapraszam!