czwartek, 12 stycznia 2017

Radioaktywne medaliony Quantum Pendant - c.d.

Dzięki pomocy Centralnego Laboratorium Ochrony Radiologicznej (pozdrowienia!) miałem możliwość zbadania składu izotopowego słynnych "zdrowotnych" medalionów Quantum Pendant opisywanych w poprzednim poście. Co prawda moc dawki od medalionu jest nieco poniżej najdokładniejszego zakresu w przenośnym spektrometrze FieldSpec, ale w kilku kolejnych pomiarach udało się stwierdzić obecność toru-232 i nawet śladową ilość radu-226.  Potwierdziły się w te sposób moje przypuszczenia i wyniki spektrometrii wykonywanej chociażby na tym filmie:

ZATEM UWAGA! MEDALIONY QUANTUM PENDANT / ANGEL WINGS ITP. ZAWIERAJĄ RADIOAKTYWNY TOR-232 - DŁUGOTRWAŁE NOSZENIE NA CIELE MOŻE SKUTKOWAĆ NOWOTWORAMI SKÓRY W PRZYSZŁOŚCI. SZCZEGÓLNIE NARAŻONE SĄ DZIECI. PROSZĘ PRZEKAŻ TĄ INFORMACJĘ SWOIM ZNAJOMYM I RODZINIE, SZCZEGÓLNIE OSOBOM WIERZĄCYM W MEDYCYNĘ NIEKONWENCJONALNĄ, ENERGIĘ SKALARNĄ, JONY UJEMNE ITP. PARANAUKOWE TEORIE.
Co ciekawe, jeden ze sprzedawców przedstawił wyniki spektrometrii medalionu (bardziej radioaktywny model), w którym zawartość radu-228 i toru-228 (produkty rozpadu toru-232) wynosiła ponad 50.000. Bq/kg (średnio w glebie 21 Bq/kg!), do tego 8.000. Bq/kg radu-226 i 3.000  Bq/kg ołowiu-210. Mamy więc dwa szeregi promieniotwórcze - torowy (od toru-232 do ołowiu-208) i uranowo-radowy (od uranu-238 do ołowiu-206).
W dodatku podana przez importera moc dawki - rzędu 1.5 µSv/h - została określona jako
"bezpieczna". Primo, taka dawka jest bezpieczna, jeśli dany przedmiot nie ma bezpośredniego kontaktu ze skórą, tylko np. stoi na półce, jak choćby szło uranowe. Secundo, jest to dziesięciokrotność naturalnego promieniowania, z jakim mamy na co dzień do czynienia. Tertio - podany wynik to moc dawki promieniowania gamma - pomiar przy zamkniętej osłonie sondy albo dozymetrem z fabrycznie zakrytą sondą (np. Biełła). Gdyby mierzono wraz z promieniowaniem beta, wynik byłby 10 x większy, zatem naturalne tło zostałoby przekroczone 100 razy. A mówimy tu o przedmiocie, który jest zalecany do stałego noszenia, trzymania pod poduszką, na głowie, w kąpieli, dawania dzieciom (!). W dodatku na niektórych aukcjach sprzedawcy zapewniają, że medaliony nie są radioaktywne, prezentują nawet jakiś chiński radiometr pokazujący 0.14 µSv/h (tło naturalne). Pomijając już możliwość wahań dawki pomiędzy poszczególnymi egzemplarzami, to jednak pomiar miernikiem uwzględniającym jedynie promieniowanie gamma jest po prostu niemiarodajny. Też mogę zamknąć klapkę w Sośnie czy Polaronie i pokazywać "niegroźny" poziom promieniowania...
Rzetelne pomiary z uwzględnieniem emisji alfa (monitor skażeń EKO-C), beta (dozymetr ANRI Sosna) i gamma - tutaj:
Na jednej ze stron znalazłem informację o materiale, z którego są wykonane - ponoć to lawa wulkaniczna - oraz zapewnienie, że właśnie promieniowanie radioaktywne daje wszystkie cudowne zdrowotne efekty - czyli radioactive quackery powraca po prawie 100 latach - więcej info TUTAJ 

Medaliony występują w minimum 2 wersjach, wykonanych z ciemnoszarej matowej masy i różniących się aktywnością o kilka rzędów wielkości, niestety bez pomiaru nie da się ustalić, które są które.Jedne mają symbol Angel Wings na awersie i znaki na bazie heksagramu na rewersie, drugie wizerunek słońca na awersie i napis Quantum Science na rewersie.

Medalion o większej mocy dawki pokazuje wg dozymetru ANRI Sosna 0.1 mR/h gammy i 0.9 mR/h bety, monitor EKO-C wykazuje zaś aż 140 cps. Z kolei medalion o mniejszej mocy dawki - dawka łączna gammy i bety na poziomie 0.1 mR/h, z kolei samej gammy niewiele ponad tło, pomiar monitorem EKO-C daje ledwie 10-13 cps (przy normie 2-3 cps, czyli 5-krotne podniesienie naturalnego tła).
Poziom promieniowania jest porównywalny z siatkami żarowymi stosowanymi kiedyś w lampach i latarniach gazowych - w końcu zawierają ten sam pierwiastek promieniotwórczy - tor-232. Mogą być używane jako źródło do testowania radiometrów, zarówno beta-gamma, jak i tylko gamma. Szczególnie sygnalizator Polon-Alfa PM-1401 jest czuły na promieniowanie toru-232.
Posiadam egzemplarze obu typów do badań porównawczych, i u mnie większa radioaktywność wykazuje ten:


Awers...
...i rewers.

Słabszy ten:
Awers. Na rewersie napis Quantum Science.
Ale uwaga - kolega kupił ten z inskrypcjami, a wyniki pomiaru miał takie, jak ja przy tym ze słoneczkiem - zatem po napisach nic się nie ustali, trzeba mierzyć emisję każdego egzemplarza.Będę w dalszym ciągu informował o postępie badań nad tymi medalionami. Stay tuned :)

PS. Usiłowałem nawet wykonać radiogram, ale po tygodniu naświetlania uzyskałem jedynie nieznaczne zaciemnienie papieru fotograficznego, przypuszczam, że naświetlanie musiałoby trwać miesiąc, podobnie jak przy wykonywaniu radiogramu z siatki żarowej do lamp gazowych.


PROSZĘ UDOSTĘPNIAJCIE TEN POST 

RODZINIE I ZNAJOMYM!


6 komentarzy:

 1. A co z pomiarem alfy?

  OdpowiedzUsuń
 2. Pomiary dokonywane monitorem skażeń EKO-C wskazują liczbę wszystkich cząstek radioaktywnych, które mogą przebić się przez okienko mikowe sondy, zatem również cząstek alfa. Alby oznaczyć wyłącznie emisję alfa, należałoby odfiltrować inne rodzaje promieniowania.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie przeprowadził byś podobnej analizy breloczków trytowych (widziałem że pisałeś o nich że teoretycznie są bezpieczne) i wody Potencjałki (z tego co rozumiem wody radonowej) produkowanej w okolicach Śnieżki?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Breloki jakiś czas temu wycofano ze sprzedaży, poza tym promieniowanie trytu jest tak słabe (19 keV), że nie wykryje go żaden z powszechnie dostępnych liczników - nawet EKO-C z okienkiem mikowym wykrywa betę dopiero od 100 keV, zatem przy plastikowej obudowie breloka nie ma szans na pomiar. Co do wody radonowej inna jest technika pomiaru (absorpcja radonu na węglu aktywnym lub innym nośniku) i tu mogłoby coś wyjść :)

   Usuń
 4. Witam,
  jak to się odnosi od obecnie dostępnych breloków na www.zdrowoiwiecznie.pl, harmoniclife.pl, greenharmony.pl? Gdzie wszedłeś w posiadanie medalionów, na których przeprowadzałeś badania? Czy skonfrontowałeś ich wyniki ze sprzedawcą i jaka była reakcja? Myślę, że skoro sprawa jest zakrojona na taką aż skalę, to warto po prostu nazwać rzeczy po imieniu i otwarcie wytoczyć działa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeden kupiłem z drugiej ręki na Allegro, drugi otrzymałem do testów od Czytelniczki bloga. Sprzedawcy mają własne "ekspertyzy" i twierdzą, że 50.000 Bq/kg toru-232 to nieszkodliwa zawartość... Sprzedaż medalionów jakby ostatnio wzrosła, sądząc po liczbie zakupów na Allegro, niestety mam świadomość, że przekonam tylko przekonanych :(

   Usuń

Jeśli znajdziesz błąd lub chcesz podzielić się opinią, zapraszam!