poniedziałek, 15 maja 2017

Jonizator powietrza i zakłócenia dozymetrówTym razem trafił mi się na targu "Air purifier and ionizer" firmy Greenair. Urządzenie składa się z przetwornicy napięcia (ok. 10 kV) i trzech elektrod ostrzowych, między którymi przeskakują wyładowania elektryczne, które zresztą można zaobserwować przez kratkę obudowy.


Oczyszczanie powietrza przez jonizator działa w ten sposób, że unoszące się w powietrzu cząstki pyłu i kurzu otrzymują ładunek elektryczny, przez co ulegają elektrostatycznemu przyciąganiu do ścian i innych przedmiotów. Mówiąc po ludzku - kurz z powietrza osiada na ścianach i sprzętach. Dodatkowo wytwarza się w niewielkich ilościach ozon - tak samo jak podczas burzy - co daje "świeży" zapach w pomieszczeniu. Skuteczność działania zależy od kubatury pomieszczenia, liczby elektrod, ich odstępu i napięcia na nich w jonizatorze. Z punktu widzenia dozymetrii jonizator stanowi ciekawe źródło zakłóceń elektromagnetycznych, tam samo jak induktor Ruhmkorffa i kula plazmowa, opisywane w poprzednich notkach. Zmienne pole elektromagnetyczne powoduje indukowanie impulsów w tubach Geigera. Zresztą zobaczcie sami: 

Jak widać, jedynie odporny jest nasz sygnalizator PM-1401, gdyż gruba metalowa obudowa skutecznie ekranuje zakłócenia elektromagnetyczne :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli znajdziesz błąd lub chcesz podzielić się opinią, zapraszam!