17 października, 2019

Radiometr monitor skażeń DC-3E-83



Miernik ten, stosowany przez czechosłowacką obronę cywilną (Civilní obrana, CO), został prawdopodobnie wykonany przez ZRUP (Základna rozvoje uranového průmyslu - baza rozwoju przemysłu uranowego). Mierzy moc dawki w mGy/h i μGy/h oraz skażenie powierzchni w Bq/cm2 (x1 i x100). Każda z tych funkcji ma 6 zakresów. 


Najwyższy zakres mierzonej mocy dawki to 10 mGy/h. Pomiar odbywa się w dwóch trybach "1 s" lub "RC", różniących się stałą czasu. W trybie 1 s głośnik jest włączony i możemy słyszeć impulsy. Tryb ten służy do pomiarów promieniowania o większym natężeniu, w przeciwnym wypadku wskazówka skacze z jednej strony na drugą.

Tryb RC służy do precyzyjnych pomiarów (RC oznacza "resistor capacitor", układ złożony z opornika i kondensatora). W tym trybie czas pomiaru jest 3x dłuższy niż stała układu RC, czyli czas, po którym kondensator będzie naładowany w 99%.



Ciekawą funkcją jest odejmowanie tła naturalnego, która jednak nie działa, gdy tło przekracza 0,33 µGy/h (0,033 mGy/h, 1,2 Bq/cm2 lub 100 x1,2 Bq/cm2 w zależności od wybranego zakresu). Licznik Geigera umieszczony jest w sondzie z uchwytem, na której można przymocować pulpit pomiarowy, do którego podłączona jest przewodem o łącznej długości 3,6 m.

Przewód zwija się na specjalnej szpulce z boku sondy. Długi przewód umożliwia operowanie sondą w trudno dostępnych miejscach i zachowanie bezpiecznej odległości przy pomiarze silniejszych źródeł.


Czujnikiem promieniowania jest znany nam dobrze okienkowy licznik Geigera SBT-10A z okienkiem mikowym, wyposażony w przesuwną przesłonę, odcinającą promieniowanie beta.



Zgodnie z instrukcją miernik mierzy tylko promieniowanie beta i gamma, choć okienko mikowe jest  przepuszczalne dla cząstek alfa, przynajmniej tych o wyższych energiach. Na tylnej ściance znajdują się dwa wykresy zależności wskazań od energii mierzonego promieniowania, podające współczynnik K, przez który trzeba podzielić wynik pomiaru. Na urządzeniu znajduje się też skrócona instrukcja obsługi, niestety brak oryginalnego manuala.


Miernik niestety nie pojawia się w Polsce, a i w Czechach występuje dość rzadko. Podziękowania dla Aleša za udostępnienie zdjęć i opisu! Zdravem! 





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli znajdziesz błąd lub chcesz podzielić się opinią, zapraszam!

[komentarz ukaże się po zatwierdzeniu przez administratora]