Strony

01 maja, 2015

Elektrody TIG typu WT-20 z dwutlenkiem toru

Do spawania metodą TIG (tungsten inert gas) stosuje się specjalne elektrody z wolframu, czystego lub uszlachetnianego domieszkami tlenków metali. Elektrody te oznaczane są kolorami, oznaczającymi rodzaj domieszki:
  • złota - lantan (La)
  • biała - cyrkon (Zr)
  • szara - cer (Ce)
  • zielona - brak domieszek
  • czerwona - tor (Th)
Jak widać, czerwone elektrody zawierają 2% dwutlenku toru i stanowią najłatwiej dostępne źródło promieniowania do testowania dozymetrów.  Emisja nie jest zbyt mocna i zależy od grubości elektrody - najcieńsze o grubości 1 mm dają ledwie wykrywalne promieniowanie, grubsze 3-4 mm świecą nieco mocniej, choć i tak słabo w porównaniu z koszulkami żarowymi Auera (ok. 60 cps, 0,6uSv gammy i bety, 0,2uSv gammy czyli niewiele ponad tło). Oczywiście emisja całej paczki elektrod będzie mocniejsza niż pojedynczej sztuki, ale tu dochodzi koszt, rosnący wraz z grubością elektrody - 1 mm kosztują 2 zł, ale 4 mm już 20-40 zł!Poniżej fotografia elektrody o średnicy 3 mm:


Elektrody są dość wygodnym, punktowym źródłem, niewymagającym szczególnych warunków przy przechowywaniu, niepowodującym również ryzyka skażenia. Można je bez problemu trzymać w szufladzie, bez obawy, że zaczną się kruszyć niczym stare koszulki Auera. Nie emitują tak dużych ilości radonu co świecące zegary (zawierają tylko 2% ThO2, zawartego w strukturze stopu z wolframem). Słaba emisja sprawia, że nie trzeba trzymać ich w pancernych pudełkach, gdyż  promieniowanie zanika w odległości kilku cm, jest też łatwo tłumione przez plastik, drewno, metal i szkło.
Ponieważ niedługo elektrody z zawartością toru mają zostać wycofane i zastąpione lantanowymi, wskazany jest pośpiech przy nabywaniu tych łatwo dostępnych i najbardziej bezpiecznych źródełek :)

Filmik z pomiaru w/w elektrody różnego rodzaju miernikami - różnice w wynikach spowodowane są odmienną geometrią układu pomiarowego, typami układów zliczających oraz samych czujników (tuby G-M typu SBM-20 - Polaron, Sosna, Radiatex, SBT-13 - EKO-C, kryształ scyntylacyjny - PM-1401):



7 komentarzy:

  1. Witam. Jaki wynik na miernikach może dać 500 sztuk elektrody torowanej? Dokładniej chodzi o fi 2,4mm. Jestem ciekaw bo w mojej branży 500 sztuk nie jest jakąś ogromną liczbą. Dziś właśnie na sprzedaż tyle nam przyszło w pudełku 25x25x15cm. Ciekaw jestem. Czy wartości się sumują? czy jak to jest. Zapewne 500 sztuk może już zrobić kuku:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak, wartości się sumują, natomiast przy większych ilościach dochodzi też do absorpcji w źródle - elektrody są z wolframu, więc promieniowanie tych ze środka jest pochłaniane przez te bliżej brzegu, one z kolei promieniują, ale znowu zachodzi pochłanianie w następnych, zatem emisja pochodziłaby głównie od pierwszych 2-3 szeregów. Co innego od tej strony, gdzie są końcówki, wtedy działają wszystkie elektrody. Na szczęście promieniowanie to ma niską energię i zasięg, oczywiście dobrze włożyć w jakieś metalowe pudełko albo drewnianą skrzynię. Dokładne wartości musiałbym po prostu zmierzyć.

    OdpowiedzUsuń
  3. Co do elektrod wolframowych - ich promieniowanie nie jest zbyt duże. Czy uwalniają tor do atmosfery/spoiny - z całą pewnością. Jednakże spawacz narażony jest na o wiele groźniejsze dla zdrowia czynniki niż ta minimalna ilość toru.

    Dodatek toru nie wpływa na poprawę jakości spoiny, a na stabilność jarzenia się łuku i przede wszystkim trwałość elektrod ( wolniej się zużywa i rzadziej trzeba ją ostrzyć na szlifierce)

    Elektrody torowane są najlepsze i najtrwalsze. Błędem jest chęć ich wycofywania ( dobrze, że mam zapas :) )
    Polecam dorwać elektrodę WT40 ( pomarańczowa) ma 4% tlenku toru.

    OdpowiedzUsuń
  4. A gdzie mozna kupić WT40 o średnicy 3-4mm?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Teraz to mała szansa, najwyżej na rynku wtórnym, jakiś targ staroci itp.

      Usuń
  5. Elektrody są kluczowym materiałem eksploatacyjnym w wielu metodach spawalniczych, w tym w spawaniu łukowym elektrodami otulonymi (MMA). Ich jakość i właściwości mają bezpośredni wpływ na jakość spoiny, wydajność pracy oraz na łatwość spawania. Dostępne w różnych rodzajach i rozmiarach, elektrody są dobierane w zależności od rodzaju spawanego materiału, co pozwala na uzyskanie optymalnych wyników przy różnych projektach spawalniczych.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wynoś się z tym spamem z mojego bloga! Wiem, że próbujesz śmiecić pod moimi postami, ale komentarze wymagają zatwierdzenia i wrzucam je do spamu, zatem daremny Twój trud.

      Usuń

Jeśli znajdziesz błąd lub chcesz podzielić się opinią, zapraszam!

[komentarz ukaże się po zatwierdzeniu przez administratora - treści reklamowe i SPAM nie będą publikowane!]