Strony

15 maja, 2019

Indykator promieniowania DBGB-7T1 "Ładoga"

Ten prosty indykator promieniowania swoją nazwą nawiązuje do jeziora Ładoga w pobliżu Leningradu (dziś Petersburg), zasłużonego podczas 900 dni obrony miasta w II wojnie światowej. Przez zamarznięte jezioro jechały ciężarówki, a nawet pociągi z zaopatrzeniem dla oblężonego miasta. Długotrwała obrona "grodu Lenina" była bardzo nośnym propagandowo tematem Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Tyle historii. 
Sam miernik miałem opisać na początku prowadzenia bloga, uzyskawszy te oto zdjęcia od Sprzedającego z Allegro, jednak nawał innych mierników odsunął to na plan dalszy.


Później z kolei nie byłem w stanie znaleźć zbyt wielu informacji nawet w rosyjskim internecie, ze słynnym Forum RHBZ włącznie. Miernik nie jest zbyt popularny, nawet na Wschodzie, w przeciwieństwie do takich konstrukcji jak Bierieg, Palesse, Gryf itp. W końcu jednak na stronie Starina.ru [LINK] znalazłem fotografie w wysokiej rozdzielczości:


Przyrząd ma dwa zakresy pomiarowe - do 2 i 10 µSv/h (200 i 1000 µR/h) i bardzo mały wskaźnik wychyłowy z zielonym, żółtym i czerwonym polem:


Oznaczenia kolorowych pól "bezpiecznie - uwaga - zagrożenie" odnoszą się tylko do pierwszego zakresu, na drugim, jeśli strzałka jest pośrodku skali, oznacza to najwyższą dopuszczalną moc dawki dla personelu (PDD - priedielno dopustimaja doza dlia personala). Krzyżyk na panelu z trawionego aluminium na tylnej ściance oznacza geometryczny środek układu pomiarowego.
Zasilanie odbywa się z baterii lub akumulatorka 9 V, akumulatorek można ładować w specjalnej ładowarce dołączanej do zestawu:
Prezentowany egzemplarz wykonano w 1992 r., jest to jeden z wielu typów bardzo prostych indykatorów promieniowania produkowanych masowo po awarii w Czarnobylu. Zakres pomiarowy jest bardzo mały, nawet jeśli liczymy samo promieniowanie gamma, to 2 µ Sv/h dość łatwo przekroczyć np. kompasem Adrianowa. Tym niemniej, jest to konstrukcja ciekawa i bardzo rzadka. Jak ktoś ma, zapraszam do kontaktu :)



PS. bliźniaczym indykatorem, wymienionym razem z nim w instrukcji, był "Newskij", różniący się rozmieszczeniem przełączników i lampki kontroli baterii:
Źródło [link]





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli znajdziesz błąd lub chcesz podzielić się opinią, zapraszam!

[komentarz ukaże się po zatwierdzeniu przez administratora - treści reklamowe i SPAM nie będą publikowane!]