Strony

05 października, 2019

Wersje dozymetru ANRI Sosna

Wersje popularnego dozymetru ANRI Sosna różnią się głównie liczbą i rozstawieniem liczników G-M,  jak również liczbą przycisków sterujących.

  • Pierwsza wersja, oznaczona ANRI-01, miała 4 tuby i 3 przyciski. Wyświetlacz miał z prawej strony pole, na którym pojawiał się symbol mR/h (widać go w notce o tej wersji - LINK).

  • Druga, tak samo oznaczona na froncie ANRI-01, miała już tylko 2 tuby i brak elementów RC, ale pozostawiono otworki i druk do zamontowania zarówno tub, jak i RC. Końcowe serie tej wersji ANRI-01 miały na froncie jeszcze oznaczenie ANRI-01, ale z tyłu na klapce już ANRI 01-02.
  • Trzecia wersja, sygnowana ANRI-01-02 miała dalej 3 przyciski i 2 tuby szeroko, ale inną płytkę i w środku wolne miejsce pod elementy RC do dodatkowych tub, jednak nie było już druku i otworków.  

  • Czwarta wersja ANRI-01-02 miała 2 przyciski i 2 tuby szeroko. Pomiar jest uruchamiany i zatrzymywany tym samym przyciskiem (1. z prawej), ale pozostawiono jeszcze oznaczenie przy miejscu, gdzie powinien być środkowy przycisk.
  • Piąta wersja ANRI-01-02 miała 2 przyciski i 2 tuby umieszczone blisko siebie, jak Polaron. Tej wersji nie da się już przerobić na 4 tuby - całkowicie inna płytka i fizyczny brak miejsca na rezystory anodowe i kondensatory (czyli układ RC). 

Posiadałem wszystkie wersje - zaczynałem od 3-przyciskowej z tubami szeroko (była ze mną w Świerku w 2013 r.), potem kilka sztuk dwprzyciskowej z tubami blisko i na koniec dwuprzyciskowa z tubami szeroko. W międzyczasie jeden egzemplarz z 4 licznikami, ale nie odbiegał znacząco wynikami pomiarów od wersji z 2 licznikami. Generalnie szersze rozstawienie liczników jest bardziej przydatne przy większych obiektach o nieregularnych kształtach, gdy chcemy zmierzyć ogólną emisję całości. Jeśli interesują nas poszczególne detale, np. na ceramice, albo nasze obiekty są małe, lepiej sprawdzi się wersja z licznikami blisko siebie. Na rynku można zaobserwować okresową dominację poszczególnych wersji, ostatnio jest to dwuprzyciskowa z tubami blisko, kilka lat temu była to trzyprzyciskowa z tubami szeroko, natomiast dwuprzyciskowa z tubami szeroko pojawia się dość rzadko.
***
Jeżeli trafiliście na jakieś odchyłki od tej klasyfikacji lub macie jakąś nietypową wersję "Sosny", dajcie znać przez formularz kontaktowy bloga.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli znajdziesz błąd lub chcesz podzielić się opinią, zapraszam!

[komentarz ukaże się po zatwierdzeniu przez administratora - treści reklamowe i SPAM nie będą publikowane!]