Strony

17 września, 2021

Czarna glazura uranowa

Glazura barwiona związkami uranu występuje praktycznie we wszystkich barwach za wyjątkiem niebieskiej. Kolor czarny stosowany był jednak najczęściej na porcelanie elektrotechnicznej (gniazdka, wtyczki, włączniki, kostki) i to nie z przyczyn estetycznych, a praktycznych – dodatek uranu obniżał temperaturę topnienia i napięcie powierzchniowe, ułatwiał też przyleganie glazury do ceramiki [LINK].

Spodziewałem się jednak znaleźć naczynia, które pokryto tą glazurą w celach ozdobnych i zwracałem szczególną uwagę na czarne szkliwo. Przez kilka lat poszukiwania nie dawały rezultatu, choć przy okazji odkryłem glazurę w kolorze wiśniowym [LINK] i opalizująco żółtym [LINK], a także dymne szkło uranowe [LINK].

Wreszcie jednak zauważyłem wybitnie świeżą dostawę na stoisku, które od pewnego czasu było jałowe pod względem uranowym. Nie planowałem głębokich poszukiwań i to zwłaszcza tam, szczególnie że miałem wyjątkowo mało czasu. Nowy asortyment i niezawodny RKP-1-2 w ręku sprawiły jednak, że po chwili wygrzebałem małą miseczkę, dającą bardzo wyraźny odczyt.


Zacząłem więc dokładnie przeszukiwać kartony. Analogiczna miseczka w kolorze zielonym nie wykazywała aktywności, choć ten kolor glazury bywa również „świecący”. 


Chwilę później znalazłem kieliszek, sprawiający wrażenie elementu zestawu. Dalsze nurkowanie przyniosło łącznie 4 sztuki tych kieliszków.

 



Po powrocie do domu przystąpiłem do pomiarów, do których użyłem większości posiadanego sprzętu dozymetrycznego. Wyniki przedstawiają się następująco (wszystkie pomiary z odsłoniętym detektorem): 

Miseczka (bok/góra) 

  • Polaron - 23/20 µSv/h
  • ANRI Sosna - 10-12/19 µSv/h
  • MKS-01SA1M - 2700/3100 rozp/min/cm2
  • Radex RD1008 - 750/1000  rozp/min/cm2 
  • EKO-C - 90/230 cps

Kieliszek (bok/góra)

  • Polaron - 34-40/33 µSv/h
  • ANRI Sosna 27-29/35
  • MKS-01SA1M - 5100-6000/7200  rozp/min/cm2
  • Radex RD1008 - powyżej 1666 rozp/min/cm2 (zakres kończy się na 999 rozp/min/cm2, ale zamknięcie przesłony detektora daje 40% osłabienie promieniowania od glazury uranowej, jednak nadal nie jest ono wystarczające, by nie przekroczyć zakresu)
  • EKO-C - 260-280/300 cps

Jak widać, miseczka pokryta jest równomiernie, natomiast na kieliszkach grubość powłoki wykazuje znaczne wahania, przekładające się na wynik pomiaru.



Oba wyroby wykazują luminescencję w ultrafiolecie, ale tylko w promieniowaniu emitowanym przez świetlówki UV z uwagi na mniejszą dominantę światła widzialnego niż w przypadku diod LED. Luminescencja uwypukla też różnice w grubości powłoki, widoczne w postaci zacieków, które mają istotny wpływ na moc dawki.

W świetle UV widać też nierówności ceramicznego podłoża, wyglądające na sygnaturę producenta.


Na sam koniec przedstawię inny wyrób z czarną glazurą uranową, wyszukany przez @foton_gamma:


Popielniczki osiągają 13,65 µSv/h łącznej emisji na Polaronie i 1,84 µSv/h na KB4011, niestety nie wykazują luminescencji.

Nieco podobny odcień czerni przemieszanej z brązem ma znaleziony niedługo później talerzyk. Na spodzie widać trzy korony, symbol producenta - firmy Rörstrand, zaś Viking to wzór, który opracował Carl Harry Stålhane, produkowany następnie w latach 1968-1979. Z kolei VDN to Varudeklarationsnämnden, szwedzka Tabela Deklaracji Towarowych, normująca różne produkty, od naczyń po pasze dla bydła, w zakresie jakości i użytych materiałów. Ten talerzyk oznaczono symbolem P-333, czyli jest to porcelana skaleniowa (P), szkliwo ma średnią odporność na uszkodzenia (3), nie nadaje się do do przechowywania wszystkich produktów (3) i można myć je ręcznie w temperaturze do 45 st. C (3). Dla porównania numer 555 oznaczałby brak ryzyka pęknięć glazury, zastosowanie do wszystkich produktów i możliwość mycia w zmywarce w 75 st. C. Jak widać, oznaczenia tego talerzyka ujawniają całkiem pokaźną garść informacji.


Wyniki pomiarów łącznej emisji beta+gamma przedstawiają się zaś następująco (przód/tył):
  • RKS-20.03 Prypeć - 31/26
  • ANRI 01-02 Sosna - 29/25
  • MKS-01SA1M - 3900/3300 rozp/min/cm2 (łączny pomiar alfa+beta+gamma)
  • EKO-C - 380/310 cps
  • RKP-1-2 - 700-800/500-600 cps
Talerzyk niestety nie wykazuje luminescencji ultrafiolecie, zarówno tym z LED-ów, jak i ze świetlówek.

Z kolei to naczynie znalezione 20.08.2023 r. ma czarną glazurę, która w silnym świetle ujawnia marmurkowy ciemnobrązowy deseń i czarny szlaczek wokół górnej krawędzi. Sygnowane "Wiskemann Bruxelles", choć ta firma produkowała głównie sztućce i metalową zastawę stołową [LINK]. Przedmiot trudny do sfotografowania z uwagi na odblaski:


 Odczyt na Sośnie bez klapki 10,05/9,62 µSv/h (bok/spód), luminescencja w ultrafiolecie 365 nm (ze świetlówek) wyraźna. 


***
Jeżeli trafiliście na czarną glazurę uranową i chcecie się podzielić zdjęciami Waszych zdobyczy, dajcie znać w komentarzach! Ja tymczasem wyruszam na następne poszukiwania. 

2 komentarze:

  1. "Popielniczki osiągają 13,65 µSv/h łącznej emisji na Polaronie i 1,84 µSv/h na KB4011" aż taka różnica? Ponad siedmiokrotna?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, ale wynika to z faktu, że Polaron ma dwa cienkościenne metalowe liczniki G-M, które są nadmiernie czułe na niskoenergetyczne promieniowanie gamma i zawyżają pomiar. KB4011 używa licznika szklanego, który jest skompensowany energetycznie (przynajmniej częściowo) i daje bardziej wiarygodny wynik. O samej kompensacji pisałem m.in. tu - https://promieniowanie.blogspot.com/2021/01/ukady-konstrukcyjne-dozymetrow.html

      Usuń

Jeśli znajdziesz błąd lub chcesz podzielić się opinią, zapraszam!

[komentarz ukaże się po zatwierdzeniu przez administratora - treści reklamowe i SPAM nie będą publikowane!]