piątek, 1 maja 2015

Elektrody TIG typu WT-20 z dwutlenkiem toru

Do spawania metodą TIG (tungsten inert gas) stosuje się specjalne elektrody z wolframu, czystego lub uszlachetnianego domieszkami tlenków metali. Elektrody te oznaczane są kolorami, oznaczającymi rodzaj domieszki:
 • złota - lantan (La)
 • biała - cyrkon (Zr)
 • szara - cer (Ce)
 • zielona - brak domieszek
 • czerwona - tor (Th)
Jak widać, czerwone elektrody zawierają 2% dwutlenku toru i stanowią najłatwiej dostępne źródło promieniowania do testowania dozymetrów.  Emisja nie jest zbyt mocna i zależy od grubości elektrody - najcieńsze o grubości 1 mm dają ledwie wykrywalne promieniowanie, grubsze 3-4 mm świecą nieco mocniej, choć i tak słabo w porównaniu z koszulkami żarowymi Auera (ok. 60 cps, 0,6uSv gammy i bety, 0,2uSv gammy czyli niewiele ponad tło). Oczywiście emisja całej paczki elektrod będzie mocniejsza niż pojedynczej sztuki, ale tu dochodzi koszt, rosnący wraz z grubością elektrody - 1 mm kosztują 2 zł, ale 4 mm już 20-40 zł!Poniżej fotografia elektrody o średnicy 3 mm:


Elektrody są dość wygodnym, punktowym źródłem, niewymagającym szczególnych warunków przy przechowywaniu, niepowodującym również ryzyka skażenia. Można je bez problemu trzymać w szufladzie, bez obawy, że zaczną się kruszyć niczym stare koszulki Auera. Nie emitują tak dużych ilości radonu co świecące zegary (zawierają tylko 2% ThO2, zawartego w strukturze stopu z wolframem). Słaba emisja sprawia, że nie trzeba trzymać ich w pancernych pudełkach, gdyż  promieniowanie zanika w odległości kilku cm, jest też łatwo tłumione przez plastik, drewno, metal i szkło.
Ponieważ niedługo elektrody z zawartością toru mają zostać wycofane i zastąpione lantanowymi, wskazany jest pośpiech przy nabywaniu tych łatwo dostępnych i najbardziej bezpiecznych źródełek :)

Filmik z pomiaru w/w elektrody różnego rodzaju miernikami - różnice w wynikach spowodowane są odmienną geometrią układu pomiarowego, typami układów zliczających oraz samych czujników (tuby G-M typu SBM-20 - Polaron, Sosna, Radiatex, SBT-13 - EKO-C, kryształ scyntylacyjny - PM-1401):2 komentarze:

 1. Witam. Jaki wynik na miernikach może dać 500 sztuk elektrody torowanej? Dokładniej chodzi o fi 2,4mm. Jestem ciekaw bo w mojej branży 500 sztuk nie jest jakąś ogromną liczbą. Dziś właśnie na sprzedaż tyle nam przyszło w pudełku 25x25x15cm. Ciekaw jestem. Czy wartości się sumują? czy jak to jest. Zapewne 500 sztuk może już zrobić kuku:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak, wartości się sumują, natomiast przy większych ilościach dochodzi też do absorpcji w źródle - elektrody są z wolframu, więc promieniowanie tych ze środka jest pochłaniane przez te bliżej brzegu, one z kolei promieniują, ale znowu zachodzi pochłanianie w następnych, zatem emisja pochodziłaby głównie od pierwszych 2-3 szeregów. Co innego od tej strony, gdzie są końcówki, wtedy działają wszystkie elektrody. Na szczęście promieniowanie to ma niską energię i zasięg, oczywiście dobrze włożyć w jakieś metalowe pudełko albo drewnianą skrzynię. Dokładne wartości musiałbym po prostu zmierzyć.

  OdpowiedzUsuń

Jeśli znajdziesz błąd lub chcesz podzielić się opinią, zapraszam!