poniedziałek, 8 grudnia 2014

Radiometr uniwersalny RUST-3

Tym razem przedstawię pokrótce bardziej zaawansowany przyrząd, jakim jest radiometr uniwersalny RUST-3 produkcji krajowych zakładów Polon-Alfa. Urządzenie jest przystosowane do zasilania zarówno z sieci, jak i z zestawu baterii, posiada też uchwyty do pasa, zatem może pracować jako sprzęt przenośny. Miernik ten współpracuje z różnego rodzaju sondami, podłączanymi przez typowe złącze BNC. Jedną z najbardziej znanych jest sonda scyntylacyjna SSA-1P
Skala miernika wyskalowana jest w impulsach na sekundę (cps), napięcie zasilania regulowane jest ręcznie w zakresie 350-1600 V, w zależności od rodzaju podłączonej sondy. Regulacja napiecia dwoma pokrętłami (zgrubna i dokładna). Radiometr posiada sygnalizacje przekroczenia uprzednio ustawionego progu pomiarowego. Przewidziano możliwość współpracy z zewnętrznym rejestratorem (gniazdko na boku obudowy).
Sprzęt przeznaczony jest dla bardziej zaawansowanych dozymetrystów, wymaga użycia odpowiednich sond, które dość rzadko pojawiają się w handlu. Cena samego miernika nie jest wysoka, ale sprawny zestaw z sondą do tanich nie należy. Urządzenie znajduje zastosowanie głównie w laboratoriach, choć jest stopniowo wypierane przez nowsze produkty Polonu :)
Po więcej informacji odsyłam do fabrycznej instrukcji obsługi.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli znajdziesz błąd lub chcesz podzielić się opinią, zapraszam!