sobota, 5 września 2015

Pierwszy rentgenoradiometr z serii DP-5 - uzupełnienie

Do niedawna byłem przekonany, że DP-5A jest pierwszym z serii radzieckich wojskowych mierników promieniowania (DP-5B, DP-5W, DP-5WB). Tymczasem przeglądając grafikę Google, trafiłem na takie oto zestawienie (źródło pod obrazkiem, niestety strona jest w "chińskich" robaczkach):


http://blog-imgs-56-origin.fc2.com/g/e/i/geigercounter001/dp5v_005.jpg

Jak można zauważyć, pierwszy DP-5 (bez żadnej dodatkowej litery), miał 3 podziałki na skali zamiast 2, i w związku z tym o jedną nastawę zakresu mniej - najmniejszy mnożnik wynosił 1 a nie 0.1. Pozostałe różnice to inny kształt szyldu pod skalą oraz wyskalowanie podziałki również w rozpadach / min do pomiaru aktywności beta (analogicznie jak w naszym pierwszym DP-66). 
W swojej wieloletniej praktyce nie spotkałem się jeszcze z egzemplarzem tego miernika na rynku. "Zieleniaki" trafiały się parę razy, DP-5B rzadziej, wersja A raz, natomiast tego jeszcze nie miałem w rękach :) Miernik jest wspominany na rosyjskim forum RHBZ jako DP-5 "biez bukwy" (bez oznaczenia literowego). Z tego też forum pochodzi zdjęcie przedstawiające WSZYSTKIE modele DP-5, wraz z rzadką wersją M oraz ostatnim "zieleniakiem" WB - pierwsza wersja bez litery - u góry:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli znajdziesz błąd lub chcesz podzielić się opinią, zapraszam!