13 listopada, 2017

Dozymetr Sinteks DBG-01S


Ten dozymetr nie pojawia się zbyt często w Polsce, a jest dosyć ciekawą konstrukcją. Mierzy moc dawki gamma w 3 podzakresach - do 9,99; 99,9 i 999 µSv/h (czyli 0,9; 9 i 99 mR/h), czas pomiaru wynosi na I zakresie 25 s (wynik wyświetla się 6 s), na II 32 s (wynik j.w.), na III zaledwie 3 s i wynik wyświetla się tylko 3 s. Zakończenie pomiaru sygnalizowane jest znaczkiem "=" obok wyniku. Zakresy przewija się czerwonym przyciskiem, zaczynając od najniższego. 


Zasilanie z 3 baterii AA, niestety klapka jest przykręcana na śrubę z łbem krzyżakowym. Wyświetlacz ten sam co w dozymetrze "Biełła", "Expert" itp. Impulsy sygnalizowane dźwiękiem bez możliwości wyłączenia. Obudowa nieco tandetna, widać, że to początek lat 90. Tuba Geigera typu SBM-20 znajduje się z prawej strony miernika, niestety plastik i owinięta folia ołowiana tłumią promieniowanie beta i słabsze gamma. Do miernika dołączono instrukcję ze schematem oraz broszurkę Obszczije swedienija o radioaktiwnosti. 


Czas na werdykt - w Sinteksie najcenniejszy jest 3 zakres, sięgający aż do 99 mR/h, na którym możemy w ciągu 3 s zmierzyć moc dawki silnego źródła, nie narażając się na duże napromieniowanie. Niestety nienajlepiej mierzy się nim emisję słabych źródeł, zatem nie zastąpi Sosny czy Polarona. W dodatku nie można wyłączyć dźwięku, a wymiana baterii wymaga odkręcenia śruby. Plastik obudowy też dosyć tandetny, a szkoda, gdyż miernik ma spory potencjał i po paru udoskonaleniach mógłby być ciekawą alternatywą np. dla Sosny czy Biełły.


1 komentarz:

  1. Cześć,
    Usunęłam filtr pionowy rury Geigera ... na razie widzę tylko zalety ... Zwiększona czułość beta ray ... Promieniowanie w tle pozostało normalne .... Co myślisz?

    OdpowiedzUsuń

Jeśli znajdziesz błąd lub chcesz podzielić się opinią, zapraszam!

[komentarz ukaże się po zatwierdzeniu przez administratora]