środa, 19 lutego 2014

Radiometr RGBT-62 z Czechosłowacji


Tym razem radiometr od naszych południowych sąsiadów. Jest to sprzęt wojskowy, a więc bardzo masywnie wykonany - aluminiowa obudowa pokryta emalią w zielonkawym kolorze o "młotkowej" fakturze, uszczelki, zakrętki, futerał z dermy - zatem nie ma prawa się łatwo zepsuć :) Urządzenie produkowano w latach 60., zatem wymaga regulacji napięcia zasilającego tak samo jak np. DP-5B i inne mierniki z tego okresu. Zasilanie 2 bateriami R-20, więc nie będzie kombinowania z przejściówkami do baterii. Ciekawostką jest skala - posiada tylko podziałkę w rozpadach beta! Jest to o tyle dziwne, że skrót nazwy miernika rozwija się jako "radiometr beta-gamma terenowy" czy jakoś tak, czeski język śmieszny jest :) Możliwość dokładniejszego oszacowania emisji beta jest bardzo cenna, choć oczywiście pomiaru należy dokonywać w dwóch etapach. Najpierw mierzymy emisję łączną, kierując sondę stroną odsłoniętą w kierunku źródła. Notujemy wynik, a potem mierzyny emisję gamma i odejmujemy. Skala ma zakres między 100 a 2,5 mln rozp./min., podzielony na 3 podzakresy. Sonda ma obrotową osłonę z aluminium, uszczelnioną za pomocą czerwonej cienkiej folii. Gdy przyrząd nie jest używany, sondę można odkręcić, a jej gniazdo zamyka nakrętka na łańcuszku.

Urządzenie jest dość małe (10x16x12 cm bez futerału) i względnie lekkie - z sondą 2 kg, bez 1,6. W futerale ukryte jest źródło kontrolne, do zestawu dostajemy także jednouszną słuchawkę. Niektóre mierniki były używane w Polsce, stąd polskie oznaczenia na gniazdach i skali.
Generalnie jest to bardzo ciekawy i w pełni użyteczny przyrząd, zwłaszcza jeżeli chcemy mierzyć emisję beta bez zbędnych przeliczeń i w szerokim zakresie (Polaron wysiada powyżej 20.000 rozp./min., a w RGBT-62 dopiero kończy się II zakres).
Pulpit. Nakrętka na łańcuszki zakrywa gniazdo sondy.

Pełny zestaw (bez futerału).

Widoczne fabryczne plomby (czerwone).

Pokrywka przedziału baterii.


Przedział baterii jest uszczelniony.
Sonda - zakres beta-1.

Sonda - zakres beta-2.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli znajdziesz błąd lub chcesz podzielić się opinią, zapraszam!