środa, 26 lutego 2014

Rentgenoradiometr RR-66 z NRD

Tymczasem coś od naszych zachodnich sąsiadów. Miernik trochę podobny do czechosłowackiego RGBT-62, ale nieco bardziej zaawansowany.  Może pracować zarówno jako radiometr, z wykorzystaniem zewnętrznej sondy (zakres 0,25-25 mR/h, najniższa działka 0,01mR/h) oraz jako rentgenometr, wtedy wykorzystuje czujnik ukryty w korpusie i osłonięty dodatkowymi blachami (zakres 0,25-250R/h). Miernik jest zasilany z 2 baterii R-20 i wymaga regulacji napięcia przed pracą. Co ciekawe, skala jest podświetlana na inny kolor podczas testu baterii (żółtawy) i podczas ustawiania napięcia oraz pomiaru (akwamaryna). W sumie to powinni dać jeden kolor dla czynności "technicznych" (kontrola/regulacja) i jeden dla pomiaru. Obsługa jest intuicyjna, nawet nie musiałem czytać skróconej instrukcji przymocowanej na blaszce. Przedział baterii ma pokrywkę na panelu czołowym, z boku umieszczone jest gniazdo słuchawek, a całość - dość ciężka - była noszona w pokrowcu z podgumowanej tkaniny, razem z przedłużką do sondy i akcesoriami.
Mój egzemplarz ma niestety stłuczoną tubę w sondzie (jakaś szklana, zasilana napięciem 240V), więc mogłem sprawdzić tylko wyższy zakres, zaczynający się od 0,25 R. Zakresy są nawet oznaczone - połowa gałki  ma cyfry na żółto, z podpisem "sonde" :) Obrócenie gałki na pozycje oznaczone srebrnymi cyframi odłącza zasilanie sondy. Sonda niestety jest przystosowana tylko do pomiaru emisji gamma - korpus z aluminiowej rurki bez żadnego okienka, uszczelniony gąbką, by tuba się nie obijała -jak widać nieskutecznie. Na szczęście przyszedł transport tub i mogłem wreszcie przetestować miernik. Szklane tuby typu BOB-33A są bardziej czułe na słabą betę niż metalowe STS-5, ale nie zaryzykuję powtórki z rozrywki ;)
Test obu zakresów i procedura włączania ukazane zostały na tym filmie:


A tutaj parę fotek urządzenia:)

Panel czołowy - widoczne pokrętło regulacyjne, przełącznik zakresów (i jednocześnie sond pomiarowych), pokrywa baterii i przełącznik trybu pracy. Obsługa jak we wszystkich tego typu przyrządach - kontrola zasilania (Kontr.), regulacja napięcia (Abgleich), praca (Messen). Jak widać, sonda zewnętrzna powinna mierzyć w trybie 15 s, wewnętrzna 45, muszę zobaczyć, co się stanie, jak zrobię odwrotnie :)


Sonda wraz ze zbitą tubą. A dziwiłem się, czemu potrząsanie sondą wywołuje gwałtowny skok wskazań ;)


Tu specyfikacja tuby - tylko gdzie ją dostać?

Podświetlenie podczas pomiaru.

Podświetlenie podczas kontroli napięcia.Zasilanie 2x R-20 - standard. Łatwiej wymienić baterię niż w RGBT-62, nie trzeba wyciągać z futerału.

Tuba wewnętrznego zakresu - z lewej u góry, w mosiężnej osłonie.
Tuba wyższego zakresu w grubej metalowej rurce.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli znajdziesz błąd lub chcesz podzielić się opinią, zapraszam!