piątek, 28 lipca 2017

Radiometr kieszonkowy RK-63

Tym razem dzięki uprzejmości CLOR mogę zaprezentować stary radiometr "kieszonkowy" polskiej produkcji z lat 60. Urządzenie mierzy moc dawki promieniowania gamma w mR/h w 4 zakresach od ok. 0.1 do 100 mR/h. Pokrętło ze standardowym układem pozycji - wyłączony, kontrola baterii i zakresy od najwyższego (I) do najniższego (IV). Tuba G-M umieszczona pod górną ścianką obudowy, z oznaczonym środkiem geometrii układu pomiarowego. Na przednim panelu głośnik do sygnalizacji dźwiękowej impulsów. Do miernika dołączano źródło kontrolne z kobaltem-60 podobne do tego z DP-11B, oczywiście od 1964 r. straciło większość aktywności :) Całość umieszczana była w skórzanym futerale z rączką, podobnym do tych od radioodbiorników "Koliber". Radiometr służył do pomiaru mocy dawki w pobliżu źródeł promieniowania, szczególnie podczas prac zabezpieczających utracone źródła, prowadzonych przez CLOR.

 


Poniżej specyfikacja techniczna wcześniejszej wersji RK-62 - różnice są kosmetyczne (cyt. za: Aparatura jądrowa - informator techniczny, Warszawa b.r.w. [1963]):2 komentarze:

  1. Ciekawi mnie skąd autor bierze taki "zabytki"? Osobista kolekcja czy ktoś życzliwy używa na potrzeby bloga?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ten akurat dzięki uprzejmości koleżanki, ale co jakiś czas takie antyki pojawiają się w sprzedaży, choć akurat ten model to ładnych kilka lat temu widziałem :)

      Usuń

Jeśli znajdziesz błąd lub chcesz podzielić się opinią, zapraszam!