15 października, 2023

Radiometr kieszonkowy RK-65 (prototyp)

Dzięki uprzejmości Czytelnika mogę przedstawić ten oto radiometr kieszonkowy, który nie wszedł do produkcji seryjnej. Miernik do złudzenia przypomina RK-63, różni się jednak od niego najwyższym zakresem pomiarowym. W stosunku do pierwowzoru rozszerzono go aż pięciokrotnie - do 500 mR/h, czyli 5000 µSv/h (5 mSv/h).
Ponieważ jest to wyrób prototypowy, na skali nie ma oznaczenia numeru seryjnego ani loga Biura Urządzeń Techniki Jądrowej (BUTJ), naniesiono jedynie podziałki i oznaczenie mierzonej jednostki. Napis jest wykonany odręcznie, podobnie jak w RK-63: 


Prezentowany egzemplarz jest samą obudową wraz z mikroamperomierzem, nie wiem więc, jaki licznik G-M miał być w nim zastosowany. Popularne STS-5 i jego odpowiedniki miały zakres do 1440 µSv/h, choć pomiar można było prowadzić i do 2400 µSv/h (radiometr RK-67), aczkolwiek kosztem błędu pomiaru wynikającego z czasu martwego licznika.

Nazewnictwo kieszonkowych radiometrów z początku lat 60. jest mocno niejasne. Katalog Biura Urządzeń Techniki Jądrowej wspomina o RK-62, którego niekompletny egzemplarz kupiłem kiedyś na targu [LINK], a podręcznik Ochrona przed opadem radioaktywnym w rolnictwie podaje, że RK-62 był wadliwy, zaś jego wady miał pokonać RK-64, którego dopiero spodziewano się w 1965 r. Tymczasem RK-63 produkowano od 1963 r. i wypuszczono łącznie 100 egzemplarzy. Szerzej temat omówiłem w osobnej notce [LINK]. Jeżeli ktoś miałby dodatkowe informacje o tym przyrządzie lub nawet egzemplarz, proszę o wiadomość przez formularz kontaktowy bloga. Póki co zostawiam tutaj swego rodzaju przyczynek do opisu tej konstrukcji w przyszłości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli znajdziesz błąd lub chcesz podzielić się opinią, zapraszam!

[komentarz ukaże się po zatwierdzeniu przez administratora]