06 lipca, 2020

Ogłoszenie - Autorzy poszukiwani

UWAGA - ACHTUNG - WARNING - ATTENTION - POZOR - ВНИМАНИЕ!

  • Masz jakiś ciekawy dozymetr, którego nie chcesz sprzedawać, ale możesz się nim pochwalić?
  • Projektujesz własne przyrządy dozymetryczne lub je przerabiasz albo naprawiasz? Interesujesz się historią fizyki jądrowej, dozymetrii i ochrony radiologicznej? 
  • Znalazłeś "świecący" artefakt lub masz informacje o jego istnieniu?
  • Kolekcjonujesz minerały, szkło uranowe lub ceramikę z uranową polewą? 
  • Natrafiłeś na fizyczną bzdurę w książce, filmie lub grze komputerowej? 
  • Pragniesz rozprawić się z jakimś szkodliwym mitem dotyczącym radioaktywności? 
  • A może po prostu chcesz zaproponować temat notki lub masz ciekawe znalezisko z Sieci? 

Zapraszam do kontaktu przez formularz bloga!

Wszystkie teksty będą podpisane, według życzenia, imieniem i nazwiskiem, pseudonimem bądź też pozostawione anonimowe. Mogę dodać link do Twojej strony, kanału na YouTube lub sklepu internetowego - mam ok. 400 wyświetleń dziennie z tendencją wzrostową, co może wydatnie pomóc zwiększyć Twoje zasięgi.

Pliki proszę przesyłać w formacie MS Word, z zaznaczonymi miejscami na ilustracje (zdjęcia osobno, najlepiej ponumerowane zgodnie z numerami miejsc, gdzie mają być umieszczone).

Jednocześnie, uprzedzając pytania PT Czytelników, pragnę poinformować, że niniejsze ogłoszenie nie oznacza spadku moich sił twórczych ani zamiaru rezygnacji z prowadzenia bloga. Wręcz przeciwnie, ten rok będzie rekordowy, jeśli chodzi o liczbę nabytych i opisanych dozymetrów z różnych stron świata.



Tym niemniej chciałbym bardziej włączyć Odbiorców bloga w proces tworzenia strony, szczególnie że w minionych latach dostarczyli wielu wartościowych recenzji i artykułów. Oto przykłady:

Usprawnienie dozymetru Expert (Michał):

https://promieniowanie.blogspot.com/2017/12/usprawnienie-dozymetru-mks-04b-expert.html

Usterki Polarona, w tym wymiana wyświetlacza na zamiennik (Michał):

https://promieniowanie.blogspot.com/2019/03/polaron-pripyat-najczestsze-usterki-i.html

Recenzja Radex One (Maciek):

https://promieniowanie.blogspot.com/2018/12/dozymetr-radex-one.html

Recenzja RKS-107 (Maciek):

https://promieniowanie.blogspot.com/2018/12/dozymetr-rks-107-nastepca-rksb-104.html

Recenzja GammaRae II IR (Maciek):

https://promieniowanie.blogspot.com/2020/02/dozymetr-osobisty-gammarae-ii-r.html

Recenzja DMC2000XB (Maciek):

https://promieniowanie.blogspot.com/2019/04/dozymetr-osobisty-dmc2000xb.html

Fachowy artykuł o reaktorach jądrowych IV generacji (Tymon):

https://promieniowanie.blogspot.com/2020/06/reaktory-jadrowe-iv-generacji.html


Zapraszam do dołączenia do Autorów! Na wszelkie dodatkowe pytania odpowiem via e-mail.

3 komentarze:

  1. Podrzucam temat: likwidacja elektrowni atomowych, względnie reaktora atomowego większych rozmiarów. To jest temat, o którym mało widziałem artykułów, czy materiałów. W teorii jest wszystko ładnie, że najpierw usuwa się paliwo, w zbiornikach w samej elektrowni odczekuje się by ich aktywność spadła, potem się je oddaje do "utylizacji". Pytanie co z resztą? Co z tą całą masą żelastwa, betonu itd. Ile elektrowni zlikwidowano w taki sposób, że na końcu zasiano trawkę i stan terenu wrócił do tego sprzed budowy obiektu jądrowego? Myślę, że jest to temat, który będzie chętnie podnoszony przy dyskusji o budowie naszej EJ. Osobnym, sporym zagadnieniem to temat likwidacji uszkodzonego reaktora/elektrowni. Three Mile Island, Fukushima i Czarnobyl to trzy różne przypadki, ale zapewne da się znaleźć wspólne zagadnienia i procedury.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ciekawostka do tematu likwidacji EJ: "Wielka Brytania. Teren po byłej elektrowni jądrowej będzie możliwy do zagospodarowania za 313 lat"
      https://www.cire.pl/item,203184,1,0,0,0,0,0,wielka-brytania-teren-po-bylej-elektrowni-jadrowej-bedzie-mozliwy-do-zagospodarowania-za-313-lat--.html

      No to elegancko. Niecałe 300 lat temu w 1729 Stephen Gray odkrył, że ciała mogą być przewodnikami i izolatory=ami elektrycznymi. A troszeczkę dalej w 1687 r. Newton formułuje prawo powszechnego ciążenia.

      Usuń
  2. To jeszcze ja dorzucę temat, o którym ciągle zapominam, w ramach promowania polskiej nauki. Zjawisko promieniotwórczości dwuprotonowej, odkryte co prawda w niemieckim Darmstadt ale przez ludzi i za pomocą detektora z Zakładu Spektroskopii Jądrowej Wydziału Fizyki UW, w którym parę lat po tym odkryciu miałem przyjemność pisać swój licencjat :)

    OdpowiedzUsuń

Jeśli znajdziesz błąd lub chcesz podzielić się opinią, zapraszam!

[komentarz ukaże się po zatwierdzeniu przez administratora]