niedziela, 12 stycznia 2014

Radiometr kieszonkowy RK-67 - recenzja

Przyrząd ten, wyprodukowany przez krajowe zakłady Polon-Alfa, był do niedawna dość często wykorzystywany w polskiej atomistyce i medycynie nuklearnej. Używane egzemplarze co jakiś czas pojawiają się w serwisach aukcyjnych.


Miernik, choć mieni się "kieszonkowym", w rzeczywistości zmieścić się może co najwyżej do kieszeni bojówek :) Masywna kanciasta obudowa z czarnego bakelitu czyni go dalekim od kieszonkowego, na szczęście producent przewidział etui z dermy wyposażone w pasek do przenoszenia.


Radiometr mierzy promieniowanie gamma i beta, co ciekawe, nie ma obrotowej przesłony, jak większość mierników - aby zmierzyć promieniowanie beta, wystarczy przyłożyć sondę do próbki stroną z wycięciami, a gdy chcemy zmierzyć gammę - przykładamy drugą stroną. Miernik wychyłowy wyskalowany w mR/h, bez skali w rozpadach beta. Aby dokonać pomiaru, trzeba trzymać wciśnięty guzik na obudowie, co ma chronić przed rozładowaniem baterii w razie pozostawienia włączonego przyrządu. Nie jest to zbyt wygodne, aczkolwiek po pozostawieniu włączonej Sosny czy Polarona na całą dobę wiem, że ma to pewien sens :)

Miernik był fabrycznie wyposażany w "źródełko", umieszczone w futerale (vide foto^^), ale sprzedawane mierniki są zwykle go pozbawione.
Obsługa miernika jest bardzo prosta, na pierwszym "zakresie" testujemy baterię tak samo jak w DP-5 czy DP-66/DP-75, następnie za pomocą pokrętła przechodzimy na coraz czulsze zakresy.

Do zasilania przyrząd potrzebuje nietypowych ogniw o napięciu 3V. Niestety są one krótsze niż 2 baterie R6/AA, stąd konieczność kombinowania. Mamy kilka opcji:
 1. gwintujemy kawałek tulejki, wkręcamy zamiast pokrywki baterii, aby przedłużyć przedział baterii - i stosujemy baterie R-6 - polecam, jak ktoś ma gwintowniki - wewnętrzny i zewnętrzny - oraz odpowiednią tulejkę
 2. stosujemy baterie 3V od aparatów fotograficznych, dopychając je różnego rodzaju "popychaczami"
 3. przerabiamy miernik na zasilacz sieciowy, ale wiąże się to z nawiercaniem albo obudowy, albo pokrywy baterii - w zależności od tego, czy chcemy zostawić możliwość zasilania bateryjnego, czy nie. 
Skoro już przy serwisie jesteśmy - uruchomienie miernika  "na kabelki' nie jest łatwe, ponieważ obudowa jest dość ciasna i trudno podejść "krokodylkami" do zacisków przedziału baterii. Podłączenie od zewnątrz, zamiast baterii jest jeszcze trudniejsze - centralny styk jest umieszczony dość głęboko, należałoby długą śrubę umieścić w kilku koncentrycznych rurkach z PCV, aby zapewnić stały styk z bolcem na dnie gniazda bez przesuwania się na boki. Drugi styk jest na gwintowanym kołnierzu od pokrywy gniazda baterii, więc tu podłączenie będzie łatwiejsze.


Drugą istotną kwestią jest często występujący defekt miernika wychyłowego. Urządzenie włącza się, reaguje na promieniowanie narastaniem trzasków w słuchawkach i wzrostem napięcia na stykach miernika - ale wskazówka stoi, nawet jeśli nie jest zatarta i daje się pokrętłem nastawić na zero. W większości wypadków winna jest przerwa w cewce, a jedyną metodą naprawy - wymiana wskaźnika - na szczęście pasuje ten od DP-66, choć pozostaje problem skalowania. Istotę problemu ilustruje ten film:

Aby uruchomić radiometr ze zdjętą obudową, należy zacisnąć, np. klamerką do bielizny czy papieru - przełącznik uruchamiany guzikiem P, w przeciwnym wypadku pomiar będzie niemożliwy. Pracę miernika sygnalizuje wysoki pisk przetwornicy, tak samo zresztą, jak w większości przyrządów tego typu. Dźwięk ten podobno przestaje się słyszeć po 30. roku życia ;)
Przy pracy z otwartym radiometrem należy zachować najwyższą ostrożność, gdyż na przetwornicy występuje napięcie ok. 400V ! Wszelkich przełączeń można dokonywać tylko po odłączeniu zasilania!
PS. Z tego co słyszałem od użytkowników, w/w defekt występuje dość często, a wiele mierników sprzedawanych jest na Allegro jako "niesprawdzane". Moja rada - jeśli cena jest wysoka, a nie dysponujesz warsztatem i częściami zamiennymi - kup Polarona :)
Poniżej fotografie innego egzemplarza miernika - widać inny typ futerału oraz źródełko kontrolne zamontowane na sondzie (zdjęcie dzięki uprzejmości Sprzedawcy)4 komentarze:

 1. Mam małe pytanie: Jakie słuchawki zastosować? Czy to muszą być jakieś specjalne wysokoomowe, czy można przystosować dzisiejsze normalne?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie Detefon, by musiały być wysokoomowe :) tu jest podobna słuchawka co w DP-66 i DP-75 (na jedno ucho), opór pewnie coś koło 75 omów, powinna pasować każda :)

   Usuń
 2. Co oznacza K i W na pokrętle?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W - wyłączony, K - kontrola baterii (w tym położeniu wskazówka powinna znaleźć się na zielonym łuki z literą K, jeśli nie dochodzi do tego łuku, bateria jest słaba).

   Usuń

Jeśli znajdziesz błąd lub chcesz podzielić się opinią, zapraszam!