wtorek, 16 lutego 2016

Smart-Geiger - licznik Geigera do smartfona

Wreszcie otrzymałem długo oczekiwany miernik. Niestety nie był on skłonny do współpracy z moimi dwoma Samsungami (GT-S7580 i poprzedni - GT-S5360). Instalowałem różne aplikacje, ale z każdą efekt był ten sam - timer chodzi, ale brak zliczeń i wynik stoi na 0,1 µSv, nawet przy źródłach o mocy dawki 50µSv/h. Miernik jest wykrywany, aplikacja reaguje na próby jego odłączenia. Zliczenia pojawiają się jedynie przy manipulacji wtyczką, czyli na skutek zwarcia, moc dawki skacze wtedy do 0,3-0,6 µSv/h. W sieci jest bardzo mało informacji na temat tych liczników, szczególnie na polskich stronach. Póki co zdjęcia z pierwszego testu:


[EDIT] wreszcie miałem możliwość sprawdzenia miernika z telefonem SONY D6603 (system 6.0.1) i zadziałał. Z moim SONY E2303 nie chce działać Co ciekawe, inny egzemplarz (czarny) działa na moim telefonie. Podejrzewam, że czerwone, sprzedawane po 170 zł zamiast 220, to jakaś felerna seria, która nie współpracuje ze wszystkimi modelami telefonów... Jakby ktoś miał dodatkowe informacje, proszę o kontakt :)
Co do samego licznika - zlicza dość powoli, ale reaguje nawet na uranową ceramikę, która jest dobrym wyznacznikiem czułości na słabe promieniowanie. Niestety nawet przy mocnych źródłach, takich jak kontrolka od DP-66, na ustabilizowanie wyniku pomiaru trzeba czekać kilka minut.

Oba SmartGeigery działają - czarny na obu telefonach Sony, czerwony tylko na D6603. Dziękuję za pomoc Zuzannie :)

Występują pewne różnice w czasie zliczania impulsów przez mierniki, wynikające pewnie z różnic w oprogramowaniu telefonów.

Jak widać, nawet pomiar bardzo aktywnego źródła trwa dość długo, ale dobrze, że czułość na niskie aktywności jest wystarczająca:7 komentarzy:

 1. Witam
  Trochę zamieszania jest z tym "miernikiem" sprzedawany jest od 120 do 250 PLN, ciekawe czy to ta sama wersja, w jednym miejscu piszą że musi być android >3.0 w innym że 4.2.
  Jeszcze taką notkę znalazłem może pomoże w uruchomieniu tego wynalazku.
  "Old Model like a Galaxy GT 900, Nexus Tablet Not be able to work because earphone spec is OMAP,but If you use OMAP to CTIA Earphone Adapter, you can use with Smart Geiger."
  Gdzie zakupiłeś swój egzemplarz?
  Pozdrawiam
  Artur

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam teraz Sony Xperia E2303 i też nie działa. Miernik kupiłem na Allegro prywatnie, ciągle się zastanawiam, czy nie jest po prostu uszkodzony...

   Usuń
 2. Witam,
  Po pierwsze ten pierwszy Samsung (czarny) ma zainstalowaną złą apkę do wersji Pro tj innego czujnika.
  Po drugie musisz włączyć tryb samolotowy, a widzę że telefony są zalogowane w sieci. I to chyba wszystko.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam,
  Po pierwsze ten pierwszy Samsung (czarny) ma zainstalowaną złą apkę do wersji Pro tj innego czujnika.
  Po drugie musisz włączyć tryb samolotowy, a widzę że telefony są zalogowane w sieci. I to chyba wszystko.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Próbowałem na różnych apkach (chyba ze 3) i w trybie samolotym też, poza tym instrukcja mówi,że tryb samolot zwiększa dokładność pomiaru, a nie, że jest warunkiem bezwzględnym. Sprawdzę jeszcze na moim nowym Sony Xperia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I jak dałeś radę? Co ciekawe mam Nota 4 z Androidem 5.1.1. Kupiłem SG z importu i też nic. Można manipulować przy połączeniu, coś tam się dzieje, ale to nie tak powinno wyglądać. Sprawdzę na innym telefonie.
   A jak ty sobie poradziłeś? Może mamy wadliwe egzemplarze?

   Usuń
 5. U mnie niestety nie działa na nowej Xperii, manipulacja wtyczką robi zwarcie, trochę jak przy słuchawkach od walkmana, więc nie tędy droga. Ciekawe, czemu tak mało osób w Polsce to ma? Teraz wyszła nowa wersja za ok 350 zł, ale nie zamierzam kupować...

  OdpowiedzUsuń

Jeśli znajdziesz błąd lub chcesz podzielić się opinią, zapraszam!