30 września, 2019

Fiolka na perfumy ze szkła uranowego


Tą niepozorną fiolkę w stylu art-deco wypatrzyłem przypadkowo na stoisku, na które bardzo często zaglądam w poszukiwaniu różnych drobiazgów, teraz jednak zajrzałem dokładniej do kartonika z drobnym szkłem. Kolor od razu zwrócił moją uwagę, a szybki skok wskazań Polarona do 0,6 µSv/h zadecydował o zakupie. W świetle lampy błyskowej prezentuje się znacznie ciekawiej, a już najlepiej to w ultrafiolecie, ale o tym za chwilę:


Jak do tej pory jest to jeden z najmniejszych wyrobów ze szkła uranowego, nie licząc opisywanych w zeszłym roku kolczyków współczesnej produkcji. Długość wynosi 6,9 cm, średnica 1,5 cm, waga 8,3 g. Fiolka służyła do przechowywania niewielkiej ilości perfum, oryginalnie zakręcana była na bakelitową zakrętkę z chwostem. Całość powinna wyglądać mniej więcej tak:

Źródło - https://www.worthpoint.com/worthopedia/vintage-art-deco-era-uranium-vaseline-1800324125

Fiolki tego typu wykonywano również z innych rodzajów szkła, choć uranowe jest niewątpliwie najbardziej efektowne przez swą luminescencję w świetle UV:


Jeżeli chodzi o moc dawki, to Polaron pokazuje 2,2 µSv/h  łącznej emisji gamma+beta. Nie jest to może najbardziej "świecący" przedmiot z uranowego szkła, ale plasuje się w górnej połowie średniej półki, szczególnie wobec wyrobów oscylujących wokół 1 µSv/h, których jest większość na polskim rynku. Szkło dające powyżej 3 µSv/h mogę policzyć na palcach jednej ręki. 
Fiolka taka może być miniaturowym źródłem dobrze dopasowanym do okienka pomiarowego w Polaronie - idealnie mieści się między licznikami G-M co ułatwia zachowanie tej samej geometrii układu pomiarowego przy porównywaniu wskazań różnych egzemplarzy. Można też z niej zrobić również ciekawą miniaturową lampkę - wystarczy włożyć do środka diodę UV o średnicy mniejszej niż 3.2 mm. Innym sposobem wykorzystania jest ozdobny wisiorek na szyję, idealny na dyskotekę z ultrafioletem. Trzeba jednak na niego uważać z racji cienkich ścianek fiolki.

PS. Pod koniec 2022 roku udało mi się dobrać zakrętkę do tej fiolki - co prawda nie ma uchwytu do mocowania chwosta, jednak ładnie uzupełnia fiolkę. Zakrętka jest wykonana z bakelitu i pochodzi od jakiejś starej buteleczki od lekarstw lub kosmetyków.


Takie zakrętki można najczęściej znaleźć na... piaszczystych drogach, więc patrzmy pod nogi!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli znajdziesz błąd lub chcesz podzielić się opinią, zapraszam!

[komentarz ukaże się po zatwierdzeniu przez administratora - treści reklamowe i SPAM nie będą publikowane!]