sobota, 5 lipca 2014

Dozymetr indykator Palesse 26K-86 (DBGB-01K)

Radziecki dozymetr, a właściwie indykator promieniowania, jeden z licznych typów produkowanych po awarii w Czarnobylu. Nazwany Palesse, czyli Polesie (nazwa hotelu w opuszczonym mieście Prypeć), a symbol 26K-86 oznacza datę awarii - 26 kwietnia 1986 r. Urządzenie jest zasilane 4 paluszkami R-6 i mierzy w dwóch zakresach - niższym 0,06-1,2 µSv/h (czyli 0,006-0,12mR/h) i wyższym 0,50-12µSv/h (0,05-1,2mR/h). Zakres nie jest zbyt szeroki, niektóre świecące zegary lotnicze mogą go przekroczyć, ale zegarki, siatki żarowe i inne słabe źródła w zupełności mieszczą się w nim :) Podziałka nie jest liniowa, odległości między poszczególnymi wartościami skali nie są identyczne, tylko zwiększają się stopniowo, od 0,01 na początku skali do 0,30 na końcu. Miernik mierzy tylko promieniowanie gamma, zatem przy źródłach beta-promieniotwórczych wynik może być zaniżony, choć zależy to od energii emitowanych cząstek. 
Urządzenie po włączeniu przeprowadza procedurę kontrolną, która trwa kilka minut, w tym czasie zapalają się kolejne diody, aż wreszcie wynik pomiaru zatrzymuje się na bieżącej wartości. Każda zliczona cząstka jest sygnalizowana dźwiękiem i błyśnięciem diody. Pierwszy zakres oznaczony jest "izmier", drugi "poisk", przełącza się je przyciskiem obok włącznika, odpowiednie oznaczenia umieszczone są też na skali.
Dozymetr ten pojawia się dość rzadko na rynku, ostatnio był wielki "wysyp" na forum Strefazero.org. Jest to sprzęt raczej kolekcjonerski z racji niewielkiego zakresu, mało dokładnej skali i długiego czasu osiągania gotowości do pracy. Obudowa jest dość duża, co nie ułatwia posługiwania się przyrządem.Na koniec filmik z pracy sprzętu - jak widać, często brakuje mu zakresu:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli znajdziesz błąd lub chcesz podzielić się opinią, zapraszam!