26 marca, 2018

Monitor promieniowania SAPOS-90M


Dzięki uprzejmości Sprzedawcy mogę przestawić przyrząd stosowany w krajowej Służbie Pomiarów Promieniotwórczych. Urządzenie miało zastąpić wysłużone zestawy ZAPKS-1, lecz jeśli wierzyć literaturze, miało tendencje do zawieszania się i niestabilności wskazań. Sprzęt przeznaczony jest do ciągłego monitorowania poziomu promieniowania gamma przy użyciu sondy na bardzo długim, wielożyłowym przewodzie. Sonda typu EPP wykorzystuje 3 liczniki typu STS-6 zasilane napięciem 390 V oraz dwa liczniki miniaturowe - DOI-50 i DOI-80 - zasilane napięciem 490 V. Oba wysokie napięcia wytwarzane są przez zasilacze znajdujące się w aluminiowej obudowie sondy. Zdjęcia wnętrza sondy, niestety noszącej ślady brutalnego traktowania, mogę przedstawić dzięki uprzejmości Adama ze strony quann.wikidot.com:

Po jednej stronie 3 liczniki STS-6, znane choćby z RKP-1-2, odpowiadające za niższy zakres (jednego brak)

Po drugiej - w gumowej kształtce powinny tkwić liczniki DOI-50 i DOI-80, stosowane np. w DP-75.

SAPOS-90M jest uproszczoną wersją wprowadzonego w 1987 r. monitora SAPOS-90, mogącego mierzyć promieniowanie gamma i beta - poniżej zdjęcia obu przyrządów w placówce SPSP w Legnicy:

Z lewej ołowiany domek pomiarowy, u góry zestawu drukarka igłowa, czyżby Seikosha SP-2400? (źródło - LINK)

 Wtyk kabla sondy, gniazdo uziemienia oraz wyjście na drukarkę, służącą do bieżącego zapisu wyników pomiaru:



Zasilanie sieciowe z sieci 230V. Wyświetlacz LED wyskalowany w mikrorentgenach na godzinę, z dodatkowym oznaczeniem dla niskiego, średniego i wysokiego poziomu promieniowania.




Sterowanie przyrządem odbywa się za pomocą klawiatury na przednim panelu. Dioda sygnalizuje włączenie napięcia sieciowego.




Niestety póki co nie ma w sprzedaży sondy do tego miernika. Jeśli by kogoś interesował sam przyrząd, oto link do aukcji [TUTAJ]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli znajdziesz błąd lub chcesz podzielić się opinią, zapraszam!

[komentarz ukaże się po zatwierdzeniu przez administratora]