17 listopada, 2020

REKLAMA - radiometr monitor skażeń SCM-2

Mam przyjemność zareklamować nowy dozymetr konstrukcji Karola, jakim jest SCM-2. Przyrząd ten wzorowany jest na popularnym monitorze skażeń RKP-1-2, zwanym "żelazkiem", aczkolwiek wprowadzono w nim pewne udoskonalenia w stosunku do pierwowzoru.


Miernik wykorzystuje 2 liczniki G-M typu STS-6, znane z monitorów RKP-1, RKP-1-2, RKP-2 i sond powierzchniowych SGB-1P i SGB-3P. Liczniki te są czułe na promieniowanie gamma od 30 keV i beta od 500 keV., co w zupełności wystarcza dla większości izotopów, z którymi możemy się zetknąć. Duża powierzchnia czynna liczników gwarantuje zarówno wysoką czułość nawet na słabe promieniowanie, jak i szybki czas reakcji na wzrost mocy dawki. 

Wynik odczytujemy z miernika wychyłowego o podziałce liniowej, wyskalowanego w impulsach na sekundę (cps) od 0,1 do 5 cps z podziałką co 0,1 cps. Wartości ze skali mnożymy przez mnożniki poszczególnych zakresów: x1, x10, x100 i x1000. Łączny zakres pomiarowy zaczyna się od ułamków cps a kończy na 5000 cps, choć od 1500 cps wskazania należy przyjąć za orientacyjne z uwagi na czas martwy liczników. Tym niemniej zastosowany układ kompensacji czasu martwego zapewnia dużą liniowość wskazań aż do kilkuset cps. Tło naturalne odpowiada częstości zliczania 2 cps. 

Miernik umożliwia transmisję danych do komputera przez złącze USB typu drukarkowego. Wtyk ten służy również do ładowania litowo-jonowego akumulatora, starczającego na 20 godzin nieprzerwanej pracy. Stan baterii sprawdzamy, ustawiając pokrętło zakresów w położenie "bat.", wówczas wskaźnik wychyłowy pokazuje napięcie zasilania w woltach. Ładowanie sygnalizowane jest diodą "charging".


SCM-2 umożliwia wybór jednej z dwóch stałych czasu: wolnej (20 s) i szybkiej (5 s). Wolna gwarantuje dokładniejszy pomiar, musimy jednak dłużej czekać na ustalenie się wyniku, szybka - odwrotnie. Impulsy są sygnalizowane dźwiękiem , który w razie potrzeby możemy wyłączyć. Obudowa przyrządu wykonana jest z tworzywa sztucznego, zatem jest lżejsza, a także mniejsza, niż starych "żelazek", zwłaszcza RKP-1 i RKP-1-2.


Przyrząd może być stosowany do wykrywania skażeń promieniotwórczych na różnego rodzaju powierzchniach, pomiarów aktywności czy poszukiwań źródeł radiacji, jak również jako monitor promieniowania, podłączony stale do komputera. Jest to miernik o bardzo szerokich możliwościach eksploatacyjnych, dystansujący starsze konstrukcje z "Polonu". Jeśli jesteście zainteresowani zakupem, SCM-2 można nabyć TUTAJ.



1 komentarz:

  1. Pozdrawiam
    Fajny, to może Autor coś by porównał z moim b. podobnym projektem z Elektroniki dla Wszystkich nr 3/2019, który to projekt ostatnio zmodyfikowałem, też interface'm do komputera i oprogramowania Theremino Geiger, wspomnianego przy okazji detektora ze scyntylatorem NaJ(Tl). Tylko że ja zastosowałem 3xSTS5, i położyłem ogromny nacisk na oszczedność energii, pobór prądu grubo poniżej 1 mA przy pomiarze tła, od półtora roku ten sam zestaw baterii R6, i dalej nie idac, aby się wyczerpały. Nie mogę udostępnić żadnych innych informacji. bo właścicielem praw autorskich jest EdW, ale bezpłatnie można zapoznać się z materiałami dodatkowymi, gdzie jest schemat i troche fotek, oczywiście tylko do zapoaznania się, bez prawa do rozpowszechniania - prawa autorskie!
    https://elportal.pl/wp-content/uploads/2019/03/201903_NowickiLicznikGM.zip
    Przy okazji, zareklamowałem ten blog w fachowym kwartalniku Postępy Techniki Jądrowej, proszę pobrać
    http://www.ichtj.waw.pl/ptj/Pliki/ptj2020no3.pdf
    strona 15, przypis [8].
    Najlepsze pozdrowienia dla Autora, z wyrazami podziwu dla jego pasji

    OdpowiedzUsuń

Jeśli znajdziesz błąd lub chcesz podzielić się opinią, zapraszam!

[komentarz ukaże się po zatwierdzeniu przez administratora]