Pełna nazwa tego dozymetru to Portable Personal WiFi Nuclear Radiation Detector DY003. Produkowany jest przez firmę Dongguan Deyi Electronic Technology Co. Ltd. [LINK], oferującą szeroki wybór przyrządów pomiarowych powszechnego użytku (mierniki smogu, tlenku węgla, termometry, higrometry itp.).
DY003 przypomina kształtem obudowy rosyjski dozymetr Rodnik 3, jednak ma znacznie więcej funkcji niż tamten prosty przyrząd.
Detektorem promieniowania jest miniaturowy licznik G-M typu J707, przypominający nasz DOI-30.
Fot. Aliexpress - LINK |
Licznik wykrywa twarde promieniowanie beta oraz emisję gamma i promieniowanie rentgenowskie. W materiałach reklamowych zachwalany jest jego szybszy czas reakcji niż "typowego licznika G-M", a także większa dokładność pomiaru. Z dokładnością akurat bym polemizował, przynajmniej jeśli chodzi o początek zakresu, gdyż miniaturowe liczniki G-M mają małą czułość na słabe promieniowanie, za to trudniej je przeciążyć wysoką mocą dawki.
https://www.plexishop.it/en/geiger-tube-j707-for-nuclear-radiation-detection.html |
Korpus licznika wykonany jest z metalu, ze szklanymi wstawkami, z których jedna obejmuje wyprowadzenie anody (katodą jest korpus) - podobieństwo do DOI-30 jest bardzo wyraźne.
Parametry licznika J707 przedstawiają się następująco:
- Średnica: Ø5±1mm
- Długość całkowita: 18±3mm
- Napięcie progu: 330V
- Zalecane napięcie pracy: 400V
- Czułość: 0.25 μGy/h/cps dla promieniowania kobaltu-60 (1,25 MeV)
- Maksymalne napięcie pracy: 600V
- Zakres temperatur pracy: -40°C to 70°C
Licznik umieszczono w spodniej części obudowy i tu czułość dozymetru jest największa - kratki na obu bokach są oddalone od detektora i służą raczej wentylacji obudowy oraz łapaniu skażeń niż zwiększeniu czułości. Jeśli planujemy pomiary w terenie, lepiej zakleić te szczeliny.
Dozymetr zaliczam więc do II szkoły budowy dozymetrów (detektor osłonięty plastikiem), a nie do I (detektor osłonięty tylko kratką lub odsłonięty całkowicie). O samych "szkołach" budowy dozymetrów pisałem osobno [LINK].
Wynik podawany jest na czarno-białym wyświetlaczu OLED o wymiarach 30x15 mm. Do dyspozycji mamy następujące ekrany, przełączane klawiaturą dotykową:
- główny
- trójdzielny
- wykres
Na ekranie głównym widzimy takie dane jak:
- bieżąca moc dawki w µSv/h (wynik wykazuje silne wahania)
- data (dd/mm/rrrr) i godzina (hh:mm:ss)
- kontrolka dźwięku wyświetlana naprzemiennie z kontrolką Wi-Fi
- stan naładowania akumulatorka
- numer rekordu z zapisanym wynikiem (jeśli włączony jest zapis pomiarów)
Ekran trójdzielny pokazuje nam:
- bieżącą moc dawki (RT)
- średnią moc dawki (AVG)
- łączną dawkę (CUM), resetowaną po każdym wyłączeniu miernika
Wykres obejmuje ostatnią 1 minutę i 50 sekund, a oś wartości ma tylko zgrubną podziałkę z 5 µSv/h w połowie i 10 µSv/h u szczytu, plus wykres może wyjść ok. 2-3 µSv/h poza skalę.
Dozymetr obsługujemy za pomocą włącznika oraz klawiatury dotykowej (!) o trzech przyciskach, oznaczonych dodatkowo diodami LED. Dwa skrajne to kursory (◀ czerwona dioda, ▶ żółta), środkowy [OK] oznaczono diodą pomarańczową.
Klawiatura nie jest intuicyjna - odruchowo dotykamy symboli na obudowie i dziwimy się, że klawiatura nie działa - a tymczasem musimy dotknąć nieco ponad symbolem, w miejscu samej diody, która wówczas się zaświeci.
Znaczenie klawiszy dotykowych jest następujące:
- ◀ - włącza tryb wykresu w ekranie głównym, wychodzi do ekranu głównego z ekranu trójdzielnego, w menu ustawień przewija poszczególne podmenu, zmienia wartości danego podmenu
- [OK] - w ekranie głównym włącza dźwięk sygnalizacji progowej, w menu ustawień przewija pomiędzy poszczególnymi pozycjami danego podmenu
- ▶- włącza ekran trójdzielny w ekranie głównym, wychodzi do ekranu głównego w trybie wykresu, w menu ustawień przewija poszczególne podmenu, zmienia wartości danego podmenu
Włącznik działa odwrotnie niż w typowych dozymetrach, a mianowicie krótkie wciśnięcie w trybie pomiaru wyłącza zasilanie, a długie przytrzymanie wprowadza nas do menu ustawień. W ustawieniach mamy następujące opcje:
- Wi-Fi mode - w tym trybie musimy przytrzymać włącznik, aż zobaczymy komunikat "Resetting", następnie wychodzimy do ekranu głównego, ponownie uruchamiamy dozymetr i możemy go sparować z aplikacją na naszym telefonie
- REC Time - interwał zapisywania wyniku (OFF, 10 s, 1 min, 10 min, 30 min, 1 h), do dyspozycji jest 99999 komórek pamięci, co daje odpowiednio 277 h, 1666 h, 16660 h, 4999,5 h i 99999 h ciągłego zapisu
- Alarm value - próg alarmu mocy dawki, który ustawiamy w ten sposób, że przyciskiem [OK] wybieramy mnożnik (x0,01, x0,1, x1,0, x10), o który zwiększamy lub zmniejszamy wartość progu (np. przy x0,1 modyfikujemy o 0,1µSv/h, przy x10 o 10 itp.), zatem możemy ustawić próg na dowolną wartość, np. 21,37 µSv/h
- Delete data - kasowanie zapisanych rekordów
- Date & time - ustawienie daty i godziny
- Display mode - ustawienia ekranu:
- Theme - motyw: ciemne cyfry na jasnym tle lub jasne na ciemnym
- Rotate - kierunek wyświetlania ekranu: 180 (wtedy ekran czytamy, mając włącznik po lewej), 0 - odwrotnie
- Slide - przewijanie trzech ekranów dozymetru (główny, trójdzielny, wykres) w określonym odstępie wyrażonym w sekundach (0 - wyłączone) - lepiej wyłączyć tą funkcję, by nie dostać oczopląsu
- Export data - wysyłka zapisanych wyników przez USB
W menu wychodzimy z poszczególnych pozycji za pomocą włącznika, niestety wówczas menu powraca do pierwszej pozycji (Wi-Fi mode). Jeśli chcemy całkiem wyjść z menu, również wciskamy włącznik.
Przyznam, że do obsługi dozymetru trzeba się trochę przyzwyczaić, szczególnie do przycisków dotykowych. Osobiście preferuję jednak tradycyjne klawisze z wyraźnym "kliknięciem".
Jak przedstawia się czułość tego dozymetru? Przyrząd reaguje na większość domowych źródeł, choć kratki z boku mogą mylić - czułość wcale nie jest przy nich większa, źródło należy przykładać od spodu. Zwracają uwagę ogromne wręcz wahania wyniku, szczególnie przy tle naturalnym, między 0,03 a 0,31 µSv/h (!), dozymetr niekiedy pokazuje nawet 0,00 µSv/h. Są one typowe dla miniaturowych liczników G-M, przeznaczony raczej do pomiarów wysokiego poziomu promieniowania niż wartości na poziomie tła naturalnego. Z drugiej strony taki licznik trudniej przeciążyć.
Alarm progowy jest bardzo głośny, więc lepiej go wyłączyć, przytrzymując przycisk [OK] aż do momentu, gdy symbol głośniczka, wyświetlający się na zmianę z symbolem Wi-Fi, zostanie przekreślony. Dozymetr niestety nie ma dźwięku impulsów.
Łączna dawka niestety ulega zresetowaniu po wyłączeniu zasilania, zatem nie skorzystamy z miernika jako dawkomierza.
***
Dozymetr może współpracować z aplikacją TUYA poprzez Wi-Fi. Aplikacja obsługuje również inne detektory tego producenta (czujniki smogu, gazu etc.). Wymaga niestety założenia konta, a z moim telefonem Motorola Moto E6 Plus nie chciała współpracować.
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tuya.smart&hl=pl |
Zasilanie odbywa się z wbudowanego akumulatorka litowo-jonowego, instrukcja podaje pojemność 650 mAh, zaś Aliexpress 800 mAh. Czas do pełnego naładowania 1-2 h, ładowanie przez port USB-C. Producent niestety nie podaje czasu pracy na jednym ładowaniu.
Dozymetr otrzymujemy wraz z pudełkiem, instrukcją i kablem.
Zwraca uwagę brak folii na wyświetlaczu oraz liczne mikroryski na obu gładkich powierzchniach dozymetru, jakby ktoś go czyścił (!).
Instrukcja ma postać kolorowej broszurki po angielsku i po chińsku, dosyć szczegółowo omawia funkcje dozymetru ale bez podawania podstawowych informacji o radioaktywności, dozymetrii i ochronie radiologicznej.
Plusy:
- małe wymiary
- dobra czułość na większość źródeł
- tryb zapisu wyników
Minusy:
- brak dźwięku impulsów
- nieintuicyjna klawiatura
- reset łącznej dawki po wyłączeniu zasilania
- duże wahania wyniku na początku zakresu
- niedopracowana aplikacja
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Jeśli znajdziesz błąd lub chcesz podzielić się opinią, zapraszam!
[komentarz ukaże się po zatwierdzeniu przez administratora - treści reklamowe i SPAM nie będą publikowane!]