Przyrząd ten trochę przypomina osławiony Y-M06 z uwagi na podobne elementy sterujące oraz układ menu i wartości progów. Jest to jednak konstrukcja znacznie bardziej zaawansowana i dopracowana niż tamten miernik, uznany przeze mnie za najgorszy dozymetr na Aliexpress.
Detektorem promieniowania jest miniaturowy licznik G-M całkowicie ukryty pod plastikiem obudowy, dozymetr należy więc do II szkoły budowy dozymetrów wg mojej autorskiej systematyki [LINK].
Wynik wyświetlany jest na kolorowym wyświetlaczu TFT, który jest znacznie większy i bogatszy w informacje niż ten z Y-M06. Do dyspozycji mamy ekran główny, tryb wyświetlania samej mocy dawki oraz wykres zmian poziomu promieniowania w funkcji czasu.
Ekran główny może być wyświetlany w trzech wariantach, które wybieramy w ustawieniach - w dwóch z nich (nr 1 i 3) wyświetlana jest bieżąca, maksymalna i średnia moc dawki, łączna dawka oraz progi dawki i mocy dawki, zaś w jednym (nr 2) wszystkie te informacje oprócz progów.
W każdym z wariantów ekranu głównego na górnym pasku mamy kontrolki alarmów (wibracyjnego i dźwiękowego), symbol zapauzowania pomiaru, czas pracy dozymetru i stan naładowania akumulatorka. Identyczny pasek górny miał Y-M06.
Drugi tryb pomiaru to po prostu wyświetlanie bieżącej mocy dawki bez dodatkowych parametrów.
Trzeci to wykres zmian mocy dawki w funkcji czasu - długość osi czasu odpowiada 4 minutom
Nad ekranem miga dioda LED, niestety częstotliwość błysków jest stała (1/s) i nie ma nic wspólnego z częstością zliczania impulsów przez licznik - jej rola to wskaźnik działania dozymetru, zresztą dość często spotykany w chińskich dozymetrach. Drugą funkcją diody jest sygnalizacja progowa - po przekroczeniu ustawionego progu zmienia kolor na czerwony, tak samo zresztą jak cyfry na wyświetlaczu.
Dozymetr obsługujemy za pomocą okrągłej klawiatury i dwóch przycisków ponad nią:
- włącznik/pauza pomiaru
- [głośnik/wibracja] - przełącznik rodzaju alarmu sygnalizacji progowej
- kursory - w menu ustawień nawigacja góra/dół
- [MODE] - tryb pracy:
- tylko bieżąca moc dawki
- wykres z ostatnich 4 minut
- powrót do ekranu głównego
- środkowy - wejście do menu ustawień i kolejnych podmenu, zatwierdzanie zmian
- zawinięta strzałka - cofnięcie do poprzedniego menu i wyjście z menu
- real-time alarm value - alarm mocy dawki (0,6-2,50-4-6-8 µSv/h)
- cumulative alarm value - alarm łącznej dawki (1,3-2,50-4-6-8 µSv)
- language selection - język (chiński, niemiecki, angielski, japoński, koreański, rosyjski)
- theme - układ ekranu głównego:
- 1 - z zielonym półkolem, wyświetlanie wszystkich wartości, w tym progów
- 2 - podzielony na wielokąty, brak wyświetlania wartości progów
- 3 - w formie tabeli
- reset - przywrócenie ustawień fabrycznych
Czułość dozymetru ograniczona jest przez mały licznik G-M i plastik obudowy. Nie zareaguje więc na typowe szkło uranowe i inne słabe źródła. Z kolei na bardziej aktywną ceramikę z glazurą uranową zareaguje z lekkim wahaniem, ale wynik rozpędzi się aż do 17,5 µSv/h. Czyli z jednej strony obudowa zatrzymuje większość niskoenergetycznego promieniowania, jednak licznik G-M nie jest skompensowany energetycznie i emisja, która do niego dotrze, zawyży wynik. Do tego wzrost wyniku, nawet przy silniejszych źródłach, jest dosyć anemiczny, dlatego poniższy test nie obejmuje wszystkich źródeł - film trwałby z pół godziny:
Pomiar możemy zapauzować, wtedy dozymetr zatrzyma wyświetlanie na bieżącej wartości, choć pomiar odbywa się nadal w tle. Ta funkcja, oraz wybór alarmu (dźwięk, wibracja), jest taka sama jak Y-M06. Generalnie pauzowanie pomiaru jest dosyć popularną funkcją w przyrządach z Aliexpress i występuje w dwóch odmianach: całkowite zatrzymanie pomiaru i jego wyświetlania lub tylko zatrzymanie wyświetlania, podczas gdy pomiar nadal trwa w tle.
Zasilanie odbywa się z wbudowanego akumulatorka o pojemności 500 mAh, który ładujemy przez kabel USB. Ciekawostką jest złącze magnetyczne typu pogo-pin zamiast najczęściej stosowanego USB-C. Magnesy w tym złączu są tak dobrane, że nie podłączymy wtyczki odwrotnie - przyczepi się tylko w prawidłowej pozycji.
W komplecie oprócz dozymetru i ładowarki otrzymujemy też sztywne kartonowe pudełko i instrukcję obsługi.
Instrukcję wydano w formie harmonijki z treścią w trzech językach azjatyckich, a także po angielsku, niemiecku i rosyjsku. Oprócz ilustrowanego opisu funkcji dozymetru zawiera również limity dawek promieniowania dla ogółu ludności oraz pracowników zatrudnionych w warunkach narażenia:
Dozymetr jest nieco większy niż Y-M06, ale nadal zalicza się do przyrządów miniaturowych, a nie kieszonkowych. W porównaniu z innymi miniaturowymi dozymetrami z Aliexpress GM02 przedstawia się następująco - od lewej: Eco Deyi DY003, HFS-P3, Zuddo, GM02, Y-M06 v2.
- solidne wykonanie
- mała czułość na słabe źródła
- bardzo powolny wzrost wyniku
- reset łącznej dawki po wyłączeniu zasilania
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Jeśli znajdziesz błąd lub chcesz podzielić się opinią, zapraszam!
[komentarz ukaże się po zatwierdzeniu przez administratora - treści reklamowe i SPAM nie będą publikowane!]