Recenzję tego dozymetru planowałem opublikować 25 lutego. Dzień wcześniej Rosja napadła na Ukrainę, zajmując m.in. teren Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia. Musiałem się więc szybko zająć zwalczaniem dezinformacji i objawów paniki, gdyż ludzie już zaczęli masowo wykupywać płyn Lugola, którym mogliby sobie tylko zaszkodzić. Następnie prowadziłem bieżące pomiary promieniowania, aby potwierdzić brak jakiegokolwiek powodu do paniki, i udzielałem konsultacji osobom planującym zakup dozymetru. Jednocześnie oboje wraz z Żoną wspieraliśmy zbiórki na rzecz uchodźców z Ukrainy. Wprowadziłem też bojkot rosyjskich przyrządów dozymetrycznych, które przestały pojawiać się na moich profilach, choć nadal używam ich do bieżących pomiarów. Wahałem się więc, czy publikować ponownie recenzję Obsidiana, czy pozwolić jej zniknąć między starszymi postami. Z drugiej strony jej przygotowanie zajęło mi dużo czasu, a miernik jest ciekawą, oryginalną konstrukcją. Obecnie i tak zakup czegokolwiek z Rosji nie jest obecnie możliwy, zaś w przyszłości powinien rodzić zastrzeżenia etyczne z powodu licznych rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie. Tekst więc umieszczam, jednocześnie zalecając nieuleganie dozymetrycznej panice [LINK] - pieniądze na zakup dozymetru lepiej wydać na pomoc Ukraińcom.
***
Firma Quarta-Rad jest jednym z wiodących rosyjskich producentów sprzętu dozymetrycznego. W swej ofercie ma głównie przyrządy wykorzystujące licznik G-M, z których niektóre były omawiane na blogu:
- Radex RD-1008
- Radex RD-1212
- Radex RD-1503
- Radex RD-1706
- Radex One
Quarta-Rad oferuje również miniaturowy dozymetr z detektorem scyntylacyjnym, nazwany Radex Obsidian:
Miernik ten wykorzystuje kryształ scyntylacyjny CsI(Tl) z przesuwną przesłoną, pozwalającą na selektywny pomiar promieniowania gamma i beta. Jest to pierwszy miniaturowy dozymetr scyntylacyjny z tym rozwiązaniem:
Zakres energii mierzonego promieniowania to 50 keV – 3 MeV dla kwantów gamma i 100 keV – 3,5 MeV dla cząstek beta, zakres pomiarowy odpowiednio 0,01-9999 µSv/h i 10-999000 rozp/min/cm2. Dozymetr zlicza też łączną dawkę od 0,1 µSv aż do 9,99 Sv. Wynik wyświetlany jest na wyświetlaczu OLED o stonowanej, chłodnej kolorystyce:
Radex Obsidian może pracować w następujących trybach:
- poszukiwanie – szybko uśredniana łączna moc dawki beta+gamma (filtr odsunięty) z dodatkowym histogramem
- selektywny pomiar beta/gamma – wykonujemy dwa pomiary, najpierw moc dawki gamma z zasuniętym filtrem, potem aktywność beta z odsuniętym,
- pomiar łączny – łączna moc dawki beta+gamma (filtr odsunięty) z wyświetlaniem błędu pomiaru i dodatkowym wskaźnikiem graficznym
- zliczanie łącznej dawki niezależnie dla dwóch użytkowników (jak w Radex RD1008) i pomiar całkowitego czasu pracy
- spektrometr z odniesieniem do piku 662 keV (Cs-137)
Dozymetr obsługujemy wygodną okrągłą klawiaturą z czterema kursorami i przyciskiem [OK] pośrodku. Z prawej strony mamy suwak do otwierania i zamykania przesłony na scyntylatorze.
Radex Obsidian włączamy, wciskając przez 3 s przycisk [OK]. Przy pierwszym uruchomieniu dokonujemy podstawowej
konfiguracji (data, czas) i już możemy pracować. Poszczególne tryby pomiarowe przełączamy
kursorami bocznymi, kursor dolny włącza lub wyłącza dźwięk impulsów, a górny powoduje
wejście do menu ustawień z każdego trybu pomiarowego. Do ustawień możemy
przejść też kursorami bocznymi, ale o tym za chwilę. Zerknijmy najpierw na
tryby pomiarowe.
Cechą charakterystyczną dozymetru jest wyświetlanie komunikatów, nakazujących otwarcie lub zamknięcie filtra na scyntylatorze, w zależności od trybu, w którym jesteśmy. Nie da się tego w żaden sposób obejść, dozymetr, choć generuje impulsy, to nie wyświetli wyniku, dopóki nie wykonamy polecenia „opustitie fil’tr!” lub „podnimitie fil’tr!”.
Można się poczuć ubezwłasnowolnionym, nie
poeksperymentujemy sobie z badaniem przepuszczalności filtra, jak również nie zmierzymy
samej emisji gamma w innych trybach niż selektywny pomiar beta/gamma. Z drugiej strony takie rozwiązanie zmniejsza liczbę potencjalnych błędów ze strony użytkownika, a tym samym, mylnych pomiarów.
***
Podstawowym trybem jest pomiar łączny beta+gamma (symbol Σ), uruchamiający się automatycznie po włączeniu dozymetru. Jeśli filtr jest zamknięty, dozymetr każe nam go otworzyć, w przeciwnym wypadku nie zobaczymy wyniku, choć pomiar cały czas trwa. Możemy łatwo się o tym przekonać, zamykając filtr, kiedy dźwięk impulsów jest włączony, wówczas usłyszymy zmianę częstości impulsów przy zbliżaniu do źródła, choć dozymetr wyświetla tylko "opustitie fil'tr!". Gdy otworzymy filtr, dozymetr pokaże ekran trybu łącznego pomiaru, na którym zobaczymy moc dawki w µSv/h
Jednostkę możemy zmienić w ustawieniach, oprócz µSv/h mamy do dyspozycji µR/h, jak również częstość zliczania (cps, cpm). Niestety zmiana jednostki nie jest tak szybka jak w RadiaCode 101 i musimy się przeklikiwać przez menu. Nie ma też opcji jednoczesnego wskazywania mocy dawki i częstości zliczania.
Podczas pracy w tym trybie wyświetlany jest błąd pomiaru, który stale maleje wraz z wydłużaniem czasu pomiaru, chyba że nastąpi gwałtowna zmiana mocy dawki albo zresetujemy pomiar. Błąd pomiaru może być wyrażony w procentach, czyli np. 0,1 µSv/h +/- 10%, lub też jednostkach mierzonej wartości, jeśli ktoś nie chce liczyć procentów np. 0,1 µSv/h +/- 0,01 µSv/h. Możemy też zupełnie wyłączyć wyświetlanie błędu. Pomiar jest resetowany w razie nagłego wzrostu lub spadku mocy dawki, możemy też to zrobić ręcznie za pomocą przycisku OK.
***
Drugi tryb to poszukiwanie (symbol lupy), mamy w nim dynamicznie zmieniający się wynik, uśredniany ze stałą czasu 3 s, którą możemy zmienić w ustawieniach w zakresie 1-10 s. Oprócz wyniku uśrednionego z ostatnich 3 s na ekranie mamy też wykres słupkowy, obejmujący ostatnie 30 sekund.
Trzeci tryb to selektywny pomiar emisji beta i gamma. Dozymetr każe zasunąć filtr i wcisnąć przycisk OK. Zaczyna wówczas mierzyć tło gamma w µSv/h, podając błąd pomiaru w % oraz w formie wydłużającego się paska. W trybie podstawowym pomiar kończy się z osiągnięciem dokładności +/- 20%, w trybie eksperckim (expertnyj reżim) przerywamy go przyciskiem [OK], gdy uznamy, że dokładność jest wystarczająca.
Gdy pomiar tła gamma się skończy, dozymetr poprosi o odsunięcie filtra i wciśnięcie OK celem pomiaru
aktywności beta w rozp/cm2/min. Będzie on dłuższy niż pomiar gamma i w zależności od trybu albo zakończy się sam, albo musimy go przerwać ręcznie. Wynik będzie uwzględniał odjęte tło promieniowania gamma, a jeśli wartość przekroczy 1000 rozp/min/cm2, pojawi się podświetlony mnożnik x1000:
***
Filtr odcinający emisję beta jest plastikową kształtką o grubości 5 mm, mającą w środku metalową płytkę. Kształtka ta jest dodatkowo odsunięta od powierzchni obudowy przez kratkę o grubości 2 mm.
***
Podczas pracy dozymetr ciągle zlicza łączną dawkę oraz czas pracy w dniach, godzinach, minutach i sekundach. Dodatkowo dawka może być akumulowana dla jednego z dwóch
użytkowników, podobnie jak w dozymetrze Radex RD1008. Wyboru użytkownika dokonujemy w menu
ustawień. Pozwala to na kontrolę narażenia dla dwóch osób, korzystających z dozymetru naprzemiennie, jak również osobne gromadzenie całkowitej dawki w codziennym życiu i osobne podczas wyprawy do Strefy, lotu samolotem czy badania diagnostycznego. Możemy też wyłączyć gromadzenie łącznej dawki:
Radex Obisidan ma też spektrometr promieniowania gamma, działający niezależnie od innych trybów, jednak z poziomu ekranu dozymetru zobaczymy jedynie uproszczone spektrum, z zaznaczeniem linii 662 keV.
Szersze możliwości daje nam aplikacja na telefon lub jeszcze lepiej program współpracujący z komputerem. Zanim ją omówię, rzućmy okiem na pracę Obsidiana we wszystkich trybach:
Aplikacja RadexM występuje zarówno w wersji na Androida [LINK], jak i iPhone'a. Pozwala na sterowanie zarówno dozymetrem Radex Obsidian, jak również miernikiem jakości powietrza Radex AQ oraz miernikiem radonu Radex MR-107. Wyboru urządzenia dokonujemy w menu "device list" pojawiającym się od razu po uruchomieniu aplikacji. Nawet jeśli podłączyliśmy tylko jeden miernik, to i tak przy uruchomieniu aplikacji musimy go wybrać:
***
Również program Radex Data Center przewidziany jest dla wszystkich wyrobów firmy Quarta-Rad. Przy instalacji wybieramy, które sterowniki chcemy zainstalować, i później możemy przełączać między różnymi urządzeniami firmy Quarta-Rad.
Radex Data Center pozwala na zmianę wszystkich parametrów pracy dozymetru, jak również zgrywanie zapisanych logów.
Możemy też pobrać spektrum mierzonego promieniowania, uzyskując wyraźny wykres, jak również uzyskać częstości zliczania z każdego kanału spektrometru w formie tabelarycznej celem dalszej analizy np. w programie BecqMonitor:
Wróćmy jeszcze do samego dozymetru i zerknijmy na menu główne. Wejdziemy tam z każdego trybu za pomocą górnego kursora lub prawym kursorem po najechaniu na symbol koła zębatego.
W menu głównym mamy następujące pozycje - podaję oryginalne nazwy rosyjskie w transkrypcji:
- nastrojki - ustawienia:
- signaly - sygnalizacja
- dźwięk
- wibracja
- długość alarmu (15, 30 s, 1, 2 min, nieograniczony)
- porogi - progi
- moc dawki 1 (domyślnie 0,3 µSv/h)
- moc dawki 2 (domyślnie 3 µSv/h)
- dawka (domyślnie 1 mSv)
- aktywność beta (domyślnie 100 rozp/min/cm2)
- częstość zliczania (domyślnie 30 cps)
- doza - dawka
- użytkownik 1 lub 2
- włączenie zliczania
- możliwość resetu przyciskiem
- reset
- paramietry - ustawienia
- czas i data
- jednostka pomiaru (µSv/h, µR/h, cpm, cps)
- samowyłączenie ekranu (15, 30 s, 1, 2, 5, 10 min)
- błąd pomiaru
- względny (w %)
- bezwzględny (w jednostce pomiaru)
- wyłączone wyświetlanie
- okres poszukiwania (domyślnie 3 s)
- Bluetooth (włączenie)
- ustawienia domyślne
- ustawienia fabryczne
- zapis’ w żurnal - logowanie wyniku pomiaru
- logowanie gamma
- logowanie beta
- interwał logowania gamma (30 s, 1, 2, 5, 10, 30 min, 1 h)
- żurnaly - podgląd logów
- logi mocy dawki gamma
- logi łącznej dawki
- logi aktywności beta
- spiektr - spektrometr
- powierka – kalibracja, zabezpieczona hasłem (parol)
- informacija – adres www i e-mail producenta, numer seryjny, wersja oprogramowania
Nieco bardziej rozbudowaną instrukcję można pobrać ze strony producenta [LINK]. Brak szczegółowej instrukcji mocno razi, szczególnie w przyrządzie tej klasy, o tak rozbudowanych opcjach. Porównajmy tą kartkę z książeczką dołączoną do RadiaScana 701A czy MKS-01SA1M.
***
Głównym konkurentem dla Radex Obsidian będzie RadiaCode 101, mający następującą przewagę:
- prawie połowę węższy przy podobnej masie
- szybsze przełączanie między mocą dawki a częstością zliczania
- 300 h pracy zamiast 100
- większa szczelność obudowy (deklarowana klasa IP64, czyli całkowita pyłoszczelność i odporność na bryzgi wody z każdego kierunku)
- lepsza aplikacja do nanoszenia pomiarów na mapę
- aplikacja pokazuje równoczesny pomiar w cps i µSv/h
- szybszy spadek wyniku z wysokich wartości do tła naturalnego (ok. 2 s wobec 5)
- dookólna charakterystyka pomiaru
- więcej opcji ustawień (w tym jasność i kontrast wyświetlacza)
- 200 zł tańszy (w przeliczeniu 1100 zł wobec 1300)
- większa czułość na niskoenergetyczne promieniowanie, co szczególnie widać przy Am-241
- mniejszy kryształ, przekładający się na niższą wydajność dla promieniowania gamma (5 cps przy mocy dawki 0,1 µSv/h w porównaniu z 8 cps dla Obsidiana)
- mniej czytelny wyświetlacz
- brak przesłony odcinającej emisję beta, co uniemożliwia selektywny pomiar
W przypadku tych dwóch mierników wybór będzie zależał przede wszystkim od tego, czy ważniejsze jest dla nas wygodne nanoszenie pomiarów na mapę (RadiaCode 101) czy też selektywny pomiar beta/gamma.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Jeśli znajdziesz błąd lub chcesz podzielić się opinią, zapraszam!
[komentarz ukaże się po zatwierdzeniu przez administratora - treści reklamowe i SPAM nie będą publikowane!]