03 grudnia, 2017

Miniaturowy radiometr MP-2






Przyrząd ten, choć nazwany małogabarytnyj radiometr, faktycznie jest miniaturowym indykatorem promieniowania, który sygnalizuje moc dawki za pomocą impulsów świetlnych i dźwiękowych. Prezentowany przyrząd wyprodukowano w 1957 r. w fabryce w Leningradzie. Gustowna bakelitowa obudowa skrywa 2 szklane liczniki Geigera STS-1, głośnik - słuchawkę wysokoomową TA-4 2200 ohm, oraz dwa tyratrony. Zasilanie z baterii anodowej 200-PMGC-0,01 o napięciu 200V i pojemności 0.01 Ah, która starcza na 500 godzin pracy.  Jak widać, zastosowano baterię o wysokim napięciu, niezbędnym do pracy licznika Geigera, unikając w ten sposób użycia przetwornicy napięcia, znanej z innych liczników.
Obsługa jest bardzo prosta. Jeden z wciskanych przełączników włącza przyrząd, drugi uruchamia wyższy zakres pomiarowy. Miernik mierzy (raczej - sygnalizuje) promieniowanie od tła naturalnego aż do 1000 µR/h, czyli 10 µSv/h (1 mR/h). Sposób pracy z indykatorem ten sam, co w krajowym indykatorze RIK-59 czy radzieckim "Pionier", dochodzi tylko przycisk zmiany zakresu. Foto z forum RHBZ:





Na tym zdjęciu z lewej widzimy dozymetr optyczny typu DKP-50, stosowany też w Polsce, z prawej tubę Geigera STS-6 używaną m.in w "żelazkach" RKP-1-2, u dołu tubę Geigera SI-3BG (z DP-63A), u góry kasetę na kliszę dozymetryczną.
Wnętrze indykatora - widoczne szklane tuby Geigera STS-1 oraz bateria anodowa:



Skonstruowanie takiego miernika nie byłoby trudne nawet dla mało zaawansowanego radioamatora, jednakże niełatwo dziś o baterie anodowe, zatem należałoby wrócić do tradycyjnego układu z przetwornicą ;) Tu z kolei wnętrze indykatora po wyjęciu baterii:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli znajdziesz błąd lub chcesz podzielić się opinią, zapraszam!

[komentarz ukaże się po zatwierdzeniu przez administratora - treści reklamowe i SPAM nie będą publikowane!]