10 lipca, 2022

Przystawki głośnikowe Polon PS-1 i PS-2

Przystawka ta była przeznaczona do radiometrów RUST-2 i ich kolejnych odmian (RUST-2S, RUST-2S-2), zastępując słuchawkę SM-73 w sytuacjach, gdy był potrzebny odsłuch z głośnika. 

Straciła rację bytu z chwilą wprowadzenia radiometru RUST-3, który miał głośnik w wyjmowanym module na tylnej ściance obudowy - choć w radiometrze tym zachowano również gniazdo słuchawkowe, pozwalające na podłączenie tej przystawki.

Przystawka PS-1 składa się z głośnika GDW 6,5/1,5/1 o mocy 1,5 W i impedancji 8 Om, stosowanego również jako głośnik wysokotonowy w kolumnach Tonsil. 

Głośnik zamontowano w stelażu z dwóch płytek połączonych sześciokątnymi tulejkami:


Całość umieszczono w blaszanej emaliowanej obudowie z maskownicą w postaci siatki z tworzywa sztucznego. 


Uchwyt na górze obudowy pozwala zawiesić ją na ścianie, jeśli np. używamy radiometru jako stacjonarnego monitora promieniowania.

Zastosowana wtyczka ma bolce fi 2,7 mm, rozstaw c-t-c 11 mm, takie jak w słuchawkach SM-73 w wersji z wtykiem symetrycznym (produkowano też SM-73 z wtykiem jack 3,5 mono). 

Ten wtyk pasuje do następujących przyrządów dozymetrycznych:

  • DP-66, DP-66M i DP-66M1
  • DP-75 - tu posłuży jedynie do sygnalizacji progowej, miernik ten nie ma indykacji impulsów
  • RG-1
  • RN-2
  • RK-67 - oprócz najstarszych wersji z wtykiem koncentrycznym
  • RK-67-3
  • RUST-2, RUST-2S, RUST-2S-2
  • RUST-3
Przystawkę możemy podłączyć też do każdego innego dozymetru z takim gniazdem - tu na przykładzie RK-67:


Siła dźwięku osiąga 77 dB (szczytowo) bezpośrednio przy maskownicy głośnika i 60 dB przy oddaleniu na ok. 20 cm. Jest to wystarczająca głośność, by wyraźnie słyszeć impulsy w typowych wnętrzach mieszkalnych czy biurowych. 


Nie jest to sprzęt absolutnie niezbędny dla dozymetrysty amatora, bez problemu zastąpimy go dowolnym małym głośniczkiem w jakiejkolwiek obudowie albo i bez niej. PS-1 przyda się nam, jeśli chcemy mieć pełen komplet radiometru z rodziny RUST-2 lub jeżeli bardzo często potrzebujemy wyjścia impulsów na głośnik. Wówczas trwałe, estetyczne wykonanie PS-1 z oryginalnym wtykiem z pewnością będzie atutem. 

Przystawka do tej pory pojawiła się na rynku wtórnym dwukrotnie – raz w przedstawionej tu wersji PS-2  i raz w wersji PS-1S z radiometrem RUST-2S.

Jeśli dysponujecie taką przystawką lub macie informacje dotyczące różnic między PS-1 a PS-2, dajcie znać w komentarzach!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli znajdziesz błąd lub chcesz podzielić się opinią, zapraszam!

[komentarz ukaże się po zatwierdzeniu przez administratora - treści reklamowe i SPAM nie będą publikowane!]