Blog o promieniowaniu jonizującym, dozymetrii i ochronie radiologicznej. Zwalcza mity związane ze zjawiskiem radioaktywności i przybliża wiedzę z zakresu fizyki jądrowej oraz źródeł promieniowania w naszym otoczeniu.
Ten przyrząd należy do najprostszych indykatorów promieniowania, służących jedynie do szacowania mocy dawki na podstawie częstotliwości błysków diody i dźwięków z głośnika.
Producentem była firma LNOP "Plastik" z siedzibą przy ul. Zielonej 149 we Lwowie. Pełna nazwa to "domowego użytku sygnalizator pomiaru mocy dawki ekspozycyjnej promieniowania beta - gamma".
Mamy więc tutaj tzw. II szkołę budowy dozymetrów wg mojej systematyki, w której dozymetr mierzy mieszankę emisji gamma i beta, z nieznacznym jedynie odfiltrowaniem najsłabszego promieniowania przez plastik obudowy. Samą systematykę przedstawiłem na łamach Postępów Techniki Jądrowej [LINK].
Przyrząd ma trzy progi alarmowe:
30 µR/h (0,3 µSv/h) z możliwością regulacji min. +/- 5 µR/h (0,05 µSv/h)
50 µR/h (0,5 µSv/h)
200 µR/h (2 µSv/h)
Maksymalna moc dawki mierzona tym przyrządem nie powinna przekraczać 50.000 µR/h (50 µSv/h).
Obsługa UDRBG-B nie jest intuicyjna i bez instrukcji lepiej nie włączać tego indykatora. Miernik ma dwa tryby pracy przewidziane przez producenta:
pomiar mocy dawki:
od razu włączamy II zakres (50 µR/h):
brak dźwięku oznacza moc dawki poniżej 50 µR/h (0,5 µSv/h),
jeśli słyszymy sygnał dźwiękowy, przełączamy na III zakres:
jeśli sygnał umilknie, moc dawki zawiera się między 50 a 200 µR/h (0,5-2 µSv/h)
jeśli sygnał trwa, moc dawki przekracza 200 µR/h (0,5-2 µSv/h)
pomiar skażeń żywności:
włączamy I zakres, oznaczony ⭤
przekręcamy mały potencjometr u góry korpusu na pozycję 1
jeśli pojawi się sygnał dźwiękowy, przekręcamy o jedną działkę i czekamy, czy w ciągu 10 sekund sygnał nadal będzie się pojawiał, jeśli tak, przekręcamy o jeszcze jedną działkę
w ten sposób ustawiliśmy próg czułości nieco powyżej tła naturalnego
zbliżamy dozymetr do badanego produktu, licznik G-M oznaczony jest trójkątem
podczas pomiaru mogą się pojawiać okresowe sygnały wynikające z wahań tła naturalnego.
Dozymetr jest dosyć kapryśny w obsłudze, co spowodowane jest głównie niską jakością wykonania. Najsłabszym elementem jest przełącznik zakresów, który lubi zacinać się na pozycjach pośrednich, powodując ciągły terkot z głośnika.
Na pierwszym zakresie najlepiej od razu ustawić czułość na najmniejszą wartość (4), by uniknąć ciągłego wzbudzania się dozymetru. Niestety potencjometr regulacji czułości jest dość głęboko osadzony i niewygodnie go przełączać
Jak widać na powyższym zdjęciu, jakość wykonania jest fatalna, plastik niechlujnie obrobiony, a elementy byle jak osadzone. Prezentowany egzemplarz pochodzi z forum RHBZ, mój jest w nieco gorszym stanie:
Jak przedstawia się czułość tego ustrojstwa? Z uwagi na zastosowany licznik, osłonięty jedynie cienkim plastikiem obudowy, dozymetr będzie reagował na większość "domowych" źródeł. Problem w tym, że już tło naturalne powoduje okresowe piski z głośnika, nawet na wyższych zakresach, choć zakres III zaczyna się od 2 µSv/h, co jest 20-krotnością typowego tła naturalnego. Licznik G-M nie ma jednak ekranu, co powoduje zawyżenie wyniku od niskoenergetycznej emisji gamma. Jest to cena za przyrząd, który może jednocześnie mierzyć promieniowanie beta.
Podczas testów mierzyłem odległość, z której wybrane źródła powodują zauważalny wzrost wskazań, z uwagi jednak na wysoki bieg własny i dużą nieregularność impulsów trudno było ustalić jednoznaczną granicę.
Jak widać, kontrolka DP-66M jest wykrywana z bardzo dużej odległości (ok. 70 cm), znacznie przekraczającej szerokość użytej maty. Indykator reagował na wszystkie "domowe" źródła z dolnej i średniej półki aktywności, jedynie kawałek szkła uranowego i woreczek z saletrą potasową dawał niezbyt wyraźne wskazania.
Rosyjskojęzyczny dłuższy filmik można obejrzeć tutaj:
Zasilanie odbywa się z dwóch akumulatorków guzikowych typu D-0,2, umieszczonych w osobnym przedziale, dostępnym po rozkręceniu obudowy.
Pojedyncza śrubka trzymająca razem połówki obudowy lubi wyrabiać otwór w spodzie obudowy i wkręcać się coraz głębiej, powodując luzy między połówkami. Zalecam więc użycie odpowiedniej podkładki:
Dozymetr nie ma stabilizacji napięcia zasilania, instrukcja motywuje to ekonomiką zużycia akumulatorków i podaje nawet zależność wysokości progów od napięcia zasilania:
2,8 V (po naładowaniu) 20, 40, 160 µR/h
2,45 V (po połowicznym rozładowaniu) 30, 50, 200 µR/h
2,2 V (całkowite rozładowanie) 40, 60, 240 µR/h
Czas pracy kompletu akumulatorków 60 h. Ładowanie odbywa się za pomocą ładowarki podłączanej przez gniazdo jack.
Ładowarka nie ma transformatora odcinającego, nie wolno zatem dotykać wtyczki po jej podłączeniu do sieci, a dozymetr powinno podłączać się do ładowarki przed jej przyłączeniem do sieci.
Czas ładowania 15 h, instrukcja przestrzega przed przeładowaniem akumulatorków. Zamiast fabrycznych akumulatorków można użyć baterii guzikowych AG13 (LR44). tak jak ma to miejsce w moim egzemplarzu:
Dozymetr konfekcjonowany był w plastikowym blistrze wraz z instrukcją obsługi i ładowarką:
Przyznam, że recenzja tego przyrządu była dla mnie mordęgą. Kupowanie go w innych celach niż kolekcjonerski mija się z celem, chyba że dokonamy jakichś przeróbek, zwiększających kulturę pracy. Są inne indykatory, nawet prostsze, a znacznie przyjaźniejsze dla użytkownika. Oczywiście, z braku laku, UDRBG-B może służyć jako prosty wykrywacz obecności promieniowania ze szkła uranowego czy ceramiki, gdyż jego czułość jest wysoka, będzie to jednak tylko prosta sygnalizacja "świeci - nie świeci". Musimy się też liczyć z fałszywymi alarmami, wywołanymi wysokim biegiem własnym tego przyrządu. Z kolei sygnalizacja progowa (0,5 i 2 µSv/h jest praktycznie bezużyteczna, gdyż oba progi będą przekroczone nawet przez słabe źródła.
***
Zachęcam też do wspierania bloga, zarówno pośrednio, poprzez zakup dozymetrów [LINK], jak i bezpośrednio, przez Patronite lub BuyCoffeeTo
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Jeśli znajdziesz błąd lub chcesz podzielić się opinią, zapraszam!
[komentarz ukaże się po zatwierdzeniu przez administratora - treści reklamowe i SPAM nie będą publikowane!]
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Jeśli znajdziesz błąd lub chcesz podzielić się opinią, zapraszam!
[komentarz ukaże się po zatwierdzeniu przez administratora - treści reklamowe i SPAM nie będą publikowane!]